SEGÉDANYAG
Klein Ildikó
Óravázlat
Fejlesztési cél :
Önálló ismeretszerzés fejlesztése:
konyhai eszközökkel kapcsolatos képek gyűjtés
Szociális kompetenciák fejlesztése:
kooperáció a csoport tagjai között, tolerancia, kommunikáció a csoporton belül feladat- és szabálytudat erősítése, érdeklődésből fakadó tevékenység iránti igény fejlesztése, önismeret fejlesztése, közös játék öröme
Szövegértés és szövegalkotás fejlesztése:
szövegértelmezés, szinonimaszavak, hangulatfestő szavak
Képzelőerő fejlesztése:
fakanálbáb készítése, lakodalomi tánc eljátszása
Korosztály: 2.b osztály (15 fő)
Értékelés: A program után produktumok esztétikai szempont szerinti értékelése
Tevékenységek /
gyakorlatok /
feladatok
|
Módszer
|
Eszközigény
|
Időterv (perc)
|
Szervezési kérdés
Feladatok
|
Ellenőrzés
Értékelés
|
Előkészítés
/ráhangolás/
Feladat kiválasztása
|
Beszélgetőkör
csoportalkotás
|
A gyűjtött képek
táblagyurma
|
5 perc
|
Képekből csoportok alkotása/ Mire használjuk?
- „éles-szúró/vágó” eszközök
- „tompa” eszközök
- „éles-reszelő/őrlő” eszközök
|
Egyéni tanári
|
Éles kés és tompa kés a lakodalomban című vers felolvasása és elolvasása
|
frontális: tanító
csoportmunka
|
Szitakötő 44.oldal
|
3 perc
|
Megfigyelési szempontok kiadása csoportonként:
- 1. csoport: szereplők a versben
- 2. csoport: illusztráció összehasonlítása/ gyűjtött képekkel
- 3. csoport: a vers hangulatának megfigyelése
|
Folyamatos tanári és társas, formatív értékelés
|
A vers feldolgozása
|
frontális/ csoportmunka
|
interaktív tábla
konyhai eszközök
Szitakötő folyóirat
|
20 -25 perc
|
- Szereplők kigyűjtése
- a konyhai eszközök nevének és képének párosítása
- vers hangulatának megbeszélése
- szómagyarázat:
éles-tompa, tarisznya, lubickolni, rozsdamentes, svéd acél, felfrissül,kézfogó, menyegző
- szinonimaszavak gyűjtése csoportokban: dúdol, lubickol, mendegél
|
Folyamatos tanári és társas, formatív értékelés
|
|
|
|
|
- ÁLL A BÁL kifejezés magyarázata/ hangulatszavak gyűjtése
|
Folyamatos tanári és társas, formatív értékelés
|
Illusztráció készítése
|
egyéni/csoportos
|
rajzlap, színes eszközök
ruhaanyag
ragasztó
fakanál
|
10 perc
|
1. csoport: Rajz készítése az ifjú párról
2. csoport: fakanálbáb készítése: menyasszony és vőlegény
3. csoport: násznép készítése fakanálból
|
Folyamatos tanári és társas, formatív értékelés
|
„Áll a bál!”
|
frontális
|
interaktív tábla
CD lemez
|
3 perc
|
Itt a farsang áll a bál című gyerekdal eléneklése és zenére „lakodalmi táncolás” a fakanálbábokkal
|
Folyamatos tanári és társas, formatív értékelés
|
Tanulói értékelés
|
beszélgetőkör
|
|
3 perc
|
Bábok, rajzok kiállítása
|
|