A Szóbeszéd hóemberekről szól ezúttal, hiszen tél van, Fagyra fagy jön – A levegő is megfagy. Gyere, öreg, Betlehembe! vagy A sólyomfejű isten országába, és közben Beszélgessünk a beszédről! Ismerd meg magad! és Nézzük együtt Aba-Novák Vilmos képeit! Áramszünet esetén meghallgatjuk Micur és a mészkőrobbanás meg Holdonfutó Jankó és Don Juan történetét, majd megismerkedünk A tojástörő keselyű és a takarító delfin meg a Tevékeny talajlakók mindennapi életével. Ekkor már visz minket a Szellemvasút… avagy a nagy adag szeretet, értjük a Vörös iszap és magyar ezüst kapcsolatát, és vár a Búvóhely aranyrögökkel – mindez, a Szitakötő szótár is: Enyém, tiéd, miénk.
SZÓBESZÉD HÓEMBEREKRŐL
Polgár Teréz Eszter | Orr Máté Hó-szokások Hóék családjában – az első Hó óta – hógombócot esznek hóasszony módra. Sosem marad el a könnyű pihetorta, mellé hókiflit is gyúrnak hébe-hóba.
Hóhagyomány szerint a hógyereknek jó, ha az ételnek szánt hetet-havat gyakran összehordja. Gurulva gyűjtöget, aközben is épül, s tovább hízik, amikor megebédel végül.
Idén télen viszont veszélyes új móka terjed Hó-körökben – megdöbben, ki hallja: egyre többen tesznek mélyhűtőt a hóra, s órákon át vacogva fagyasztgatnak rajta!
Turisták, tévések, újságírók lesik, hogyhogy nem nő oda kissé valamelyik; megdermed-e néha egy-egy répa – vagy milyen is a nyársra húzott hógolyó, ha fagy.
De miről azt hinnénk, sok hűhó semmiért, (hisz a hó-szokásokhoz igazán ki ért?) valójában nem csak értelmetlen hóbort: hófelnőttek készítenek (hóbor helyett) jégbort. |