Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Melicher Márta Nyelvtan óravázlat Előzetes feladat: Gyűjtsenek szólásokat és közmondásokat a nyelvről.(O.Nagy Gábor: Magyar szólások és közmondások) -Jól felvágták a nyelvét=jól tud feleselni,bőbeszédű. -Leragad a nyelve=nem akar vagy nem tud beszélni. -Megered a nyelve=egyszerre beszédessé válik. -Rágja a nyelvét=dühöng. -Nyelvvégről kel a beszéde=nem szívből szól.
Soroljuk fel a beszélőszerveket a kiáramló levegő útjának megfelelően! Miért fontos a nyelv a hangok képzésében? Mikor akadály a nyelv?(mássalhangzók képzésében) Mikor módosítja szánk térfogatát a nyelvünk?(magánhangzók képzésében) Mit jelent: jól felvágták a nyelvét (bőbeszédű=átvitt értelem) Nyelvfék bemetszése=valóságban.
1.:Hol áll a nyelvünk a magánhangzók képzésekor? Tükörpróba: a gyerekek egymás száját figyelve elsorolják a magánhangzókat.
Ügyeskedjünk a nyelvünkkel! Hangzók című cikk nyelvmutatványait próbálják elvégezni.
Hol áll a nyelv a magas és a mély magánhangzók ejtésekor? Olvassuk el hangosan Polgár Teréz Eszter Hó-szokások című versét! Keressünk magas és mély hangrendű szavakat!
2.:Vizsgáljuk meg a magánhangzókat ajakállás szerint! Polgár Teréz Eszter Hó-szokások című versét olvassuk hangosan csak a magánhangzók ejtésével!
Keressünk olyan szavakat a versből, amelyekben csak ajakkerekítéses magánhangzók vannak!(hógombócot,hóasszony stb..)
Keressünk olyan szavakat a versből, amelyekben csak ajakréses magánhangzók vannak (ételnek, tévéznek stb..)
Ezután közösen olvassuk el a verset! |