Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Demeter Ignác Attila Szövegértési feladatlap
Olvassátok el figyelmesen a Szitakötő című folyóiratból (2013/1 TAVASZ) Pánti Irén: Betyárélet című írását! Ennek alapján válaszoljatok a feltett kérdésekre, és oldjátok meg a feladatokat!
A tanulókat párosával csoportokba osztjuk, majd minden párnak saját feladatot adunk. A tevékenység célja, hogy a tanulók a szöveg mentén bővítsék szókincsüket, illetve hozzászokjanak a szótárhasználathoz, az önálló kutatató munkához és munkájuk bemutatásához.
1. Keressétek meg a betyár szó jelentését a Magyar Értelmező Kéziszótárban! Vessétek össze a szövegben talált információkkal, majd röviden mutassátok be az osztálynak!
......................................................................................................................................................... .....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2. Keressetek olyan összetett szavakat a Magyar Értelmező Kéziszótárban , amelyeknek egyik tagja a betyár szó! Írjátok ki a magyarázatokat, majd alkossatok velük egy-egy mondatot!
Talált összetett szavak: betyárballada, betyárbecsület, betyárbútor, betyárkoró, betyárnóta, betyárromantika, betyárvilág.
Mondatalkotás: pl. Magyarországon a 18-19. században volt az igazi betyárvilág.
3. A Magyar szólástárból írjátok ki a betyár címszó alatt talált információkat! Osszátok meg a többiekkel is!
Talált információk:
ü nagy betyár huncut, mókáskedvű (főleg fiatalabb és gyakran nők körül legyeskedő) férfi ü Betyárból lesz a legjobb pandúr (közmondás) az tud másokat is fegyelmezni, aki régebben maga is vétett a fegyelem ellen ü Felszedi a betyárbútort (tréf.) továbbáll
4. A szövegösszefüggés alapján magyarázzátok saját szavaitokkal a következő szavakat: portyázás, verbuválás, betyárszeg, pandúrok, béklyó, betyárcsutora!
5. Honnan ered a mondás: Két dudás nem fér meg egy csárdában? Magyarázzátok a mondás jelentését és mondjátok el (valószínűsíthető) keletkezési körülményeit!
......................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 6. A Magyar szólástárban keressétek meg az előbbi mondás rokon értelmű megfelelőit!
Rokon jelentésű szólások, közmondások: Két kard nem fér meg egy hüvelyben, Két asszony nem fér meg egy konyhában
7. Egészítsétek ki az alábbi táblázatot a szöveg és könyvtári kutatás alapján!
8. Keressetek a könyvtárban betyárokról szóló írásokat!
Krúdy Gyula: Rózsa Sándor, Móricz Zsigmond: Betyár, Az utolsó betyár, Rózsa Sándor a lovát ugratja, Rózsa Sándor összevonja szemöldökét, Jókai Mór: Szegény gazdagok, Zöld Marci
9. Kik voltak a betyárok ellenfelei? Keressetek kulcsszavakat, majd magyarázzátok meg őket!
– becirkerek (besúgók), zsandárok, pandúrok, perzekutorok
10. Az internet segítségével keressetek betyárokról szóló honlapokat! Ha találtok érdekességeket, osszátok meg az osztállyal!
http://www.betyarvilag.eoldal.hu ®TÖLTÖTT BETYÁRPECSENYE
Hozzávalók: 60 dkg sertéstarja, 20 dkg sertés apróhús, 1 zsemle, 1 tojás, 2 gerezd fokhagyma, 5 dkg liszt, 1 fej vöröshagyma, só, őrölt bors, őrölt pirospaprika, étolaj a sütéshez. Elkészítés: A tarjából négy nagy szeletet vágunk, kiveregetjük, meghintjük sóval és borssal. Az apróhúst ledaráljuk, hozzáadjuk a beáztatott és jól kinyomkodott zsemlét, a tojást, majd sóval, pirospaprikával, borssal, zúzott fokhagymával és pirított hagymával fűszerezzük. Ezt a tölteléket a hússzeleteken elosztjuk, majd a húst összehajtjuk, és paprikás lisztbe forgatjuk. Kevés forró olajban mindkét oldalukat pirosra sütjük. Köretnek sült burgonyát és idénysalátát kínálunk mellé.
Jó étvágyat kívánunk mindenkinek! |