Volt egyszer egy ösvény A méhkirálynő birodalmában, ott látta A nyár kisinasa A Nagy Bicajtúra kirándulóit suhanni Két keréken. Amikor megkérdezték tőle: Jó úton járunk? – ezt válaszolta: Ha a Vakáció =Expedíció, ha A négy évszakon át a Rókával együtt haladva a Szellemvasút és A dal szárnya vezet, akkor: Süss fel, nap! – vagyis, igen. Ez áll a Szitakötő szótár és a Régi históriák lapjain, ezt láthatjuk Anna Margit képeit nézegetve, ezzel játszik az Ősnyelvtan szerint a Szójátszótéren Széltoló. Közben hallani, hogy tart a Szúnyog-koncert, és az egyik mese Máriáról, a másik a Sárkánybőrről, a harmadik A föld köldökéről szól, a negyedikben meg azt olvassuk: És akkor… nekirontott a szélmalmoknak. Ki volt az?
Fecske Csaba Róka Egy kis róka, egy ilyen lompos farkú, hegyes fülű, ravaszdi, ám mégis együgyű kis róka mit csinál? Mit csinál reggel, délben, este? És mit, mikor az erdőt az éjszaka korma belepte, és zörög az avar, reccsen az ág, zúgnak a súlyos lombú fák, bagoly huhog, s holdfény szitál, mondd, egy ilyen kis róka mit csinál? Mit csinál hétfőn, kedden, szerdán, és főleg csütörtökön? Szívében bánat tanyázik-e, vagy farkát csóváló öröm? S ha eljön a péntek, el a szombat , és el a vasárnap, – mert a napok jönnek, mennek, sőt repülnek, szállnak – mondd, ez a lompos farkú, hegyes fülű ravaszdi, ám mégis együgyű kis róka mit csinál?
Tavasz van: kócos, fényes, ibolyaillatú tavasz van, madárszárny karcolja össze az eget, halak fickándoznak a patakban, mindenki örvend, aki él: a bogár, a lepke, a fűszál – ilyenkor vajon kis rókánk mit csinál?
És ha jön a nyár, a nyár, s a nap, mint tüzes kemence fűt, s ájultan liheg a lomb, és aranyboglyák lobognak mindenütt, az erdő is kókad, álmosan hasal a csönd a lágy mohán, verítékcseppek csillognak a fölhevült szikla homlokán, s pipacstól véres a rét, és áll a lepkebál – mondd, ó mondd nekem, nyáron a róka mit csinál?
És ősszel, midőn hervad a virág, hull a lomb, s melledet túrja, döfködi szíved, mint földet a vakond, s a füttyös madárnép is mind tova, messze száll – Ősszel, ősszel a róka mit csinál?
Már itt a tél, a jégfogú, deres, darás vicsorgó ordas, mint kaszaél peng a fagy, az éj ha csillagos, ha holdas,
s a hallgatag erdőkre lassan hó szitál. Aki teheti, fűtőzik. S a lompos farkú mit csinál?
Ha tavasz, ha nyár, ha ősz, ha tél, az a kis róka, az a lompos farkú, hegyes fülű, ravaszdi, ám mégis együgyű kis róka nappal a vackán henyél, rejtőző rókalyuk mélyén pihen. Szemét lehunyva álmodik, úszik a langyos semmiben, hol a veréb is lúddá változik. Máskor, hogy az időt múlassa, S főleg, hogy eddze izmait: farkával játszik, akár a macska, majd megfeszíti testét, mely karcsú, mint a híd. Nappal a róka szelíd szőrcsomó, bújik titkos rejtekén, míg odakünn a nap süt, szél fúj, esik az eső, vagy hull a hó. De ha leszáll az éj, s leplével mindent eltakar, a róka vadászni indul: lábai alatt föl se szisszen az avar, olyan vigyázva, olyan puhán lép, hogy neszt ne üssön. Mint árnyék suhan a fák között, a holdfény csurgatta ezüstön. Hűvös éji szél lengedez, s ő a légsodrásba szimatol, s tudja, érzi már ha zsákmány lapul valahol: alvó nyúl, óvatlan madár hopp! állkapcsa foglya lesz. A tóparton vadkacsa bóbiskol, s míg a nád, a sás neszez, a róka lecsap rá, gyors mint a villám! Már a lyukához fut vele Mára megvan a vacsora, a vadkacsa finom csemege. Olykor persze csak pocok vagy egér akad fogára, de ő nem válogat, ha gyötri az éhség. Van úgy, hogy a faluban kövér tyúkot rabol – életveszélyes kaland! – nyomában egy falka eb lohol csaholva, s ő irháját menti, s ha szerencséje van, s az erdő elnyeli, nyomát kuvasz és komondor – seregnyi vitéz – már bottal ütheti. A róka, mondom, nagy vadász, ám olykor bizony ő veszít: amikor sem a jó szimat, sem a gyors láb nem segít, zsákmány nélkül marad, s éhezik. |