A Virágénekek Virágvasárnap Hangvirágok, és így köszöntik A megszabadulás ünnepét: Hej, tulipán, tulipán, nem kell Tulipánháború. Faust meg A lebegtető készülékkel, ami A japán császár ajándéka és A rókadémonokat is megmutatja, Az Állatöv titkait kutatja, és azt ajánlja: Ismerd meg magad! A Kaland bölcsőtől bölcsőig tart …avagy mámorító a közjóért tenni, s ha a Szójátszótéren kizöldül a Szó-fa és megpendül a Léghárfa, eljő A bolondok hava is. Akkor aztán (Só ami só) felüthetjük a Szitakötőszótárat, hogy folytassuk a Csigamesét meg a Volt egyszer egy szitakötő történetét, és együtt nézzük Ziffer Sándor képeit!
Csalog Judit Virágvasárnap Ünnepélyesebb neve Dominica Palmarum vagyis pálma vasárnap. Ezen a napon vonult be Jézus szamárháton Jeruzsálembe. Közeledett ugyanis a kivonulásünnep, a pészach (ejtsd: pészah), és a környék lakossága a városba igyekezett, hogy ott, a zsidók vallási központjában emlékezzenek meg arról, hogyan szabadultak ki az egyiptomi fogságból. Jézus érkezésének hírére a nép ujjongott, és pálmaágakkal, virágokkal fogadták a messiást. Voltak, akik levetett ruháikat, mások zöld ágakat, virágszirmokat szórtak szőnyegül a lába elé. A réges-rég megjövendölt megváltót látták benne, a szabadítót, akiről a próféták is írtak. Dávid király családjából jön majd, ígérték, „alászáll, mint eső a népre, mint zápor, amely megöntözi a földet”, „könyörül a szegényen és a szűkölködőn, a szűkölködők lelkét megszabadítja”, „hogy teremjenek a hegyek békességet a népnek, és a halmok igazságot” (72. zsoltár).
Híre, népszerűsége azonban előtte járt, az emberek rajongását csitítani sem lehetett. Óriási diadalmenet kísérte Jeruzsálem városába – amely néhány nap múlva kínhalála színhelyévé vált.
Európában a menet élén feszületet vagy Bibliát visznek, amelyeket zöld ágakkal díszítenek. Németországban és Ausztriában a körmenetben fából faragott, kerekeken guruló szamarat is húznak. Régen sok helyen a barkaszedés – már virágszombaton – a falu ünnepélyes eseménye volt. A szentelt barkát gyógyszernek is hitték, például hideglelésre és torokfájásra. Szokás lett három barkaszemet a kútba dobni, hogy az ivóvíz jó és bőséges legyen, máshol a gazdag termés érdekében a vetőmaghoz keverték az elégetett barka hamuját. Matyóföldön a lányokat barkás fűzfaággal veregették, hogy mielőbb férjhez menjenek, és megszentelt barkaágat tűztek a rokonok, jóbarátok sírhalmára.
|