bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG

A másik szárnyas ló - term.tud. jegyzet

Vörös szikla.

Mitől vörös Kaliakra sziklája? A monda szerint a hős leányok vérétől, csakhogy a megalvadt vér színe fokozatosan barna lesz vörös helyett, ami a vér vörös festékanyagának (a hemoglobinnak) a levegőn történőbomlása miatt következik be. Valójában ezek a kőzetek vas-tartalmúak, ezért vörösek. Az elemek színe és vegyületeik színe között nincs kapcsolat. A réz elemi állapotban vörös, a rézgálic (CuSO4) viszont kék. A kén sárga, de a kén-dioxid (SO2) színtelen stb. A vas elemi állapotban (mint fém) szürke, de a vegyületei lehetnek színesek. A Fe2+-vegyületek zöldek, a Fe3+-vegyületek rozsdabarna – azaz vöröses – színűek. (A rozsda is Fe3+-vegyület!) Az ásványok között jól ismert a bauxit (az Al érce), amely szintén vöröses, de nem az alumínium-vegyületek miatt (minthogy azok mind fehérek), hanem a szinte mindig benne lévő„szennyezés” következtében, ami pedig Fe3+-oxid.

Az antarktiszi Taylor-gleccser érdekes képződménye a Blood Falls, vagyis „véres vízesés”. Időnként vörös színűvíz áramlik ki a gleccser oldalán, majd az egész megfagy. Az Antarktisz olykor több kilométeres jégtakarója alatt néhol folyékony víz is van óriási mennyiségben. Ezekben a jégtömbbe zárt tengerekben baktériumok élnek, olyanok is, amelyek az ott lévővas-vegyületek oxidációjával nyernek energiát életfolyamataikhoz. Vagyis gyakorlatilag  Fe3+-oxidot „gyártanak”. Ettől színeződik vörösre a kiömlőgleccservíz.

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek