Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Nagy Péter Óravázlat Szervezés: 4 db csoportot alakítunk, kiosztjuk a Szitakötő 30. számait, a papírokat, tollakat, ragacsokat..
Ráhangolódás: A táblára felírom a címet: FÉNYTÁVÍRÓ Mit jelent ez a kifejezés?
Szövegértési feladat: Néma olvasással elolvassák Reményi Tibor: Fénytávírók című írását (22-23. o.)
Minden csoport legalább 4-4 kérdést ír az olvasottakkal kapcsolatban az egyik lapra, majd kiragasztják a táblára. A csoportok egymás egy-egy kérdésére felváltva válaszolnak. (Az 1. körben az A csapat 1. kérdésére a B, a 2. körben a 2.-ra a C felel…)
Problémafelvetés- és megoldás: ÜZENETKÖZVETÍTÉS Milyen egyéb üzenetközvetítő módszerek, eszközök terjedtek el a történelem során napjainkig? A csoportok összegyűjtik az ötleteiket, egy-egy lapra külön-külön felírják.
Minden lapot felragasztanak a táblára (egy módszer csak egyszer szerepel).
Megpróbáljuk ezeket lehetőség szerint valamilyen sorrendbe rendezni (időrendbe vagy más módon) a tábla bal oldalára, egymás alá. (pl.: fényjelek: tükrökkel, tűzzel, füstjelek, hírnök/futár, posta, postagalamb, vezetékes távíró, rádiótávíró, telefon, …)
Melyik módszernek mik az előnyei, s mik a hátrányai? (A közös megoldás alapján egy-egy kulcsszót írnak a módszerek mellé.) (Egy táblázatban összefoglaljuk a tanulók által ismert hírközlési módszereket és jellemzőiket.)
Levezetés: SÚGÓ JÁTÉK Befejezésül körbe állunk, s eljátsszuk a sokak által ismert játékot: a kezdő ember súg egy rövid (vagy hosszabb) mondatot a szomszédjának, amit neki tovább kell adnia. A kör végére az eredeti üzenet általában megváltozik. Mi a játék és az üzenetközvetítések közös problémája?
Értékelés |