Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Csordás Gyöngyi Osztályfőnöki óravázlat
Téma: Az álom
I. Ismerkedés az őszi Szitakötővel - Lapozzátok át az új Szitakötőt, ismerkedjetek meg vele! Tanulói vélemények meghallgatása
II. Az óra feladatai -Olvassátok el a 14. oldalon található Éjszakai bútorszörnyek című szöveget! -Tanulói vélemények meghallgatása -Válaszoljatok az alábbi kérdésekre: 1., Miért van szükségünk az alvásra? (a testünk megpihen, agyunk rendszerezi az ismereteket) 2., Miért félhet valaki az elalvástól, sötétségtől? (sötétben a dolgok elvesztik eredeti alakjukat, ijesztő dolgok jutnak eszünkbe, a zajok felerősödnek) 3., Mit tehetsz, hogy ne félj az elalvástól, a sötéttől? (hagyj égve egy kis lámpát, hagyd nyitva a szobaajtót, kedvenc plüssállatodat tedd magad mellé) 4., Mit ne tegyél elalvás előtt? ( nem ajánlott nehéz ételeket, édességet fogyasztani elalvás előtt, ne nézz tévét elalvás előtt) 5., Mivel tudod elősegíteni a jó alvást, pihenést? ( gyümölcs fogyasztása nehéz étel helyett, tévézés helyett olvasás) 6., Mitől lehetnek rosszak az álmok, nyugtalan az alvásunk? (valamitől, valakitől szorongunk, rosszat hallottál, láttál) 7., Feloldható-e a félelem a rossz álmoktól, hogyan? (igen, beszélni kell róla, elsősorban a szüleinkkel) - A szöveg feldolgozása után nagyon sok tanulói hozzászólás volt. A téma senkit nem hagyott hidegen.
III. Az álom „megvalósítása” - Sok költőt és írót is megihletett az álom misztériuma. Shakespeare így látta Mabot, az álmok királynőjét: -Tanári bemutatás: 15 oldal -Ti milyennek képzelitek el az éjszaka királynőjét, királyát, manóját? Próbáljátok meg lerajzolni! (A rajzok megtekinthetőek a Szitakötő-falon, ill. a beküldendő pályázati anyagok részét képezték.)
IV. Önálló feladat -Az álomról való beszélgetésünk olyan „lavinát” indított el, hogy közös megegyezés után úgy döntöttünk: egy hétig mindenki tudatosan figyeli magát: mikor, mit álmodott (persze ha emlékszik is rá.) -Egy hét után beszámoltunk egymásnak a tapasztaltakról. -Volt, aki szívesen elmondta az álmát, volt, aki csak arról számolt be, hogy jó vagy rossz álomban volt-e része. - Hamarosan kész álomfejtők lettünk. Aki vállalta, hogy megossza velünk álmát: megpróbáltuk megfejteni.
V. Keresztrejtvény:
Fejtsétek meg az alábbi rejtvény! (lásd csatolva)
Felhasznált szakirodalom: Krúdy Gyula: Álmoskönyv A rejtvény megoldása után „átalakultunk” álomfejtőkké, mosolyogva, meglepődve hallgattuk az álmaink megfejtéseit. A témától azóta se tudtunk „szabadulni”, szinte minden nap előkerül újabb és újabb álom. |