Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Barbócz Anikó Technikai foglalkozás
Meseillusztráció – 4. osztály
Célok, feladatok: - Kedvvel és odaadással fogjon a munkához, bátran variálja egyéni ötleteit. - Az anyaghasználati készség, kompozíciós képesség, és kézügyesség fejlesztése. - Ismeretszerzés és ismeretalkalmazás, utasítások betartása. - Pontos esztétikus munkavégzésre nevelés. - Egymás munkájának megbecsülése, értékelése. - Balesetmentes eszközhasználatra nevelés.
I. Szervezési feladatok - a teremben csoportok kialakítása. - a munkaterület kialakítása, anyagok –eszközök előkészítése.
II. Foglalkozáskezdő feladat, motiváció
1. Zenehallgatás: Kínai népzene CD-ről. Időutazók vagyunk. Képzeljétek el, hogy a távoli Kínában járunk! Zenehallgatás közben Kínáról készült képek vetítése.
2. Beszélgetőkör: - Kínai munkakörülmények. Miért olcsó a kínai termék? Minek mi az ára? Mit jelent a fair trade? - Beszélgetés a gyerekmunkáról. ( A csoportok előzetes felkészülése.)
3. Puzzle (Borítékban a 12. oldalon látható illusztráció másolata mozaikokra vágva)
4.Mesehallgatás: A szivárványszínű selyemzsinór Beszélgetés a meséről: Kik a mese szereplői? Miért kellett munkát vállalnia Li Fangnak? Mire vágyott? Mivel fizetett a fiú a sárkánykészítéshez szükséges eszközökért? Hol találta magát, amikor földet ért? Mi történt vele? Hogyan segített rajta a szivárványszínű selyemzsinór? Évek multán hogyan alakult Li Fang sorsa, és mi lett a zsinórral?
III. Feladat meghatározása, célkitűzés A mai foglalkozáson a mese szereplőinek ábrázolása lesz a feladat.
Beszámoló az elkészítés menetéről - Elemzés Milyennek képzelitek el a szereplőket? - Anyaghasználat Milyen eszközöket használjunk? Illusztráció: A/4-es rajzlap, akvarell ceruza, vizes edény, ecset, filctoll IV. Csoportok munkája
1. Feladatkiadása, megbeszélése Néhány meseillusztráció bemutatása. (Szitakötő 12.o.,más osztályok munkáinak bemutatása. )
2. Értékelési szempontok megfogalmazása Az értékelési szempontokat megbeszélés után a táblára felírjuk: - esztétikus kivitelezés, külső megjelenés; - kreativitás, díszítés, szépség; - fegyelmezett munkavégzés;
3. Időkeret tisztázása
4. Munkavégzés A munka megindítása, a munka közben halkan zenehallgatás. (kínai népzene CD-ről)
5. Az elkészült munkák értékelése A munkák értékelése a megadott szempontok alapján. Neked melyik tetszik a legjobban? Miért? Az osztály munkájának értékelése.
V. Összegzés Javaslatok az elkészült alkotások további funkcióját illetően (kiállítás rendezése)
VI. Külső szervezés az óra végén Asztalrend, eszközök elpakolása. |