bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG
Belucz Györgyné
Óravázlat

 

 
Énekek a szőlőről
 
Ettem szőlőt, most érik…
Érik a szőlő
Badacsonyi szőlőhegyen
 
 
Játék
 
A táblán  egy szőlőtőke képe van, melyet kisebb papírlapokkal mozaikszerűen teljesen lefedtem. A keresztrejtvény kérdéseire jól felelő tanulók egy –egy lapocskát levehetnek. A cél, hogy hamar rájöjjenek, mit ábrázol a kép. Ez lesz a mai tananyag.
 
A növény bemutatása – képek és fotók a táblán, műanyag tányéron szőlőfürt, alma és szilva minden tanuló padján, egy vágódeszka és kés
 
Mélyreható gyökérzet, fás szár: szőlőtőke, hajlékony vessző, kacs, apró zöld virágokból álló virágzat, szőlőfürt.
Szőlőtőke, bogyóter més, csemegeszőlő, borszőlő.
Mélyreható gyökérzet – szárazságtűrés
 
A termés részeinek megfigyeltetése, vizsgálata.
 
Az almafa és a szilva termésének összehasonlítása a szőlő termésével
- Vágjátok félbe a terméseket! Hasonlítsuk össze a termések részeit! Rajzoljuk le a látottakat! Figyeljük meg, mi a különbség a csonthéjas termés, bogyótermés és almatermés között!
 
        
A szőlő feldolgozása - must készítése és erjesztése – folyamatos megfigyelés, nemcsak az órán zajlik!
 
Lepréselünk néhány fürt szőlőt. A gyerekekkel megkóstoltatjuk az édes mustot. Néhány óráig hagyjuk ülepedni a levet, majd miután letisztult töltsük csavaros kupakú üdítős palackba! A palackot ne töltsük teli, és ne zárjuk le! Így hagyjuk állni a mustot egy-két napig, hogy az erjedés meginduljon. A néhány napos állás után megfigyelhetjük, hogy a  tiszta must zavarossá válik és apró buborékok képződnek benne. Zárjuk le a csavaros kupak rászorításával az erjedő mustot tartalmazó műanyagpalackot és várjunk egy napot! Mielőtt kinyitnánk vizsgáljuk meg hogy a puha palack, a belülről feszítő gáz nyomása miatt milyen keménnyé vált. Ezután  óvatosan lazítsuk meg és csavarjuk le a kupakot! A kupak meglazításakor jól hallhatóan távozik a palackot feszítő gáz és a must a felszabaduló apró buborékok sokaságától felhabzik. Ízleljük meg ismét a palack tartalmát! A kellemesen édes mustból szénsavas, kissé csípős folyadék lett. A must cukortartalma az erjedési folyamat során alkohollá és széndioxid gázzá alakult. A palackot kössük le vékony vászondarabbal (a csavaros kupakot ne rakjuk rá!) és tegyük félre ismét 8-10 
1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek