bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG
Balla Ágnes
Foglalkozás speciális szakiskolában

Foglalkozás tervezet

Osztály:8. csoport

Tantárgy:Zöld óra

Témakör: Környezeti tényezők

A foglalkozás anyaga:Fény-árnyék, Árnyjáték /Szitakötő magazin:Handi Péter/

A foglalkozás célja:Környezeti tényezők megismerése, megértése, Tapasztalatra - élményre alapozó nevelés, Gondolkodás, megfigyelőképesség, ok-okozati következtetések fejlesztése, eszközhasználat gyakorlása

A foglalkozás eszközei: elemlámpa, lézerlámpa, pohár, gyertya, mécses, diavetítő, kartonpapír, hurkapálca, ragasztó, vetítő paraván

 

Sorszáma

Idő

Képzési tartalom,

tevékenységi forma

Didaktikai célok, feladatok

Módszerek és tanulás-szervezési formák

Eszközök

Egyéni segítségnyújtás

Megjegyzés

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

5

 

I.               BEVEZETŐ RÉSZ:

 

Ráhangolódás, motiváció:

 Behúzzuk a függönyt és lekapcsoljuk a villanyt. „Mi történt… ugye sötétebb lett?”

Széthúzzuk a függönyt és felkapcsoljuk a villanyt. „Most mi történt… világosabb lett, bejött a napfény?”

Mit szoktunk énekelni, ha szeretnénk, hogy süssön a Nap? Süss fel Nap c. dal közös éneklése… Milyen napról énekeltünk? Bizony, a Napnak fénye van.

Ahhoz, hogy lássunk fényre van szükségünk. Ma a fényről fogunk tanulni. Képzeljétek, ez az év, 2015 a fény éve. Sokat foglalkoznak vele az emberek, tudósok, művészek”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Érdeklődés és figyelem felkeltése

 

Motiváció kialakítása

 

Auditív figyelem fejlesztése

 

Emlékezet és időbeni tájékozódás fejl.

.

 

 

 

Tanár: Motiváció, rávezető kérdések, buzdítás, dicséret.

Gyermek:Aktív részvétel, megbeszélés.

Osztály:Közös éneklés.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Janóka kapcsolhatja a villanyt

(kedvence ez)

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

10’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15’

 

 

 

 

 

 

 

II.             RÉSZ:

 

Fényforrások megismerése:

Ismét behúzzuk a függönyt. „Megint sötétebb lett, hogyan juthatunk fényhez, ha nem kapcsolunk villanyt, vagy ha nincs áram?”

„Ismeritek-e ezeket? Próbáljuk ki, milyen fényt adnak?” Egymásnak adják tovább az eszközöket.

 

-elemlámpával és lézerlámpával világítunk

-mécsest , gyertyát gyújtunk (biztonságra ügyelve kancsó vízzel)

- mobiltelefonnal világítunk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kísérletek és játék a fénnyel:

Próbáljuk ki, hogyan lehet játszani a           fénnyel?”

-lézerlámpa fénye falon és üvegpoháron át a fénysugár megjelenítése (sugárnyaláb)

-diavetítővel kéz-árnyékképek: madár, nyuszi és kutyafej

 

„Mi jelenik meg a falon, ha a fénysugár elé állunk, vagy tesszük a kezünket?” Árnyék

 

 

 

 

 

Árnyjáték:

„Varázslatos bábszínházat készítünk a vetítővel. Mindenki kap egy formát, amit kell ragasztani a hurkapálcára. Utána megmutatjátok majd a többieknek és ők megpróbálják kitalálni, mit mutattok. Bemutatom hogyan…” ( mintadarab bemutatása és kipróbálása)

 

-Bábozás a paraván mögött.

 

 

 

Figyelem, gondolkodás, megfigyelőképesség fejlesztése.

 

Gyakorlati tapasztalat szerzése

 

Balesetvédelemi ismeretek beépítése

 

Türelem, szociális kompetencia fejl.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Megfigyelésre, gondolkodásra ösztönzés.

 

Kreatív ötletekre késztetés.

Finommotorikai fejlesztés.

 

 

 

 

 

 

Finommotorika fejlesztése, eszközhasználat gyakorlása.

 

Egymásra figyelés,

szoc. komp.fejleszt

 

 

 

Tanár:

Bemutatás, magyarázat,

cselekedtetés

Gyermek:Aktív részvétel, tapasztalatszerzés,

Osztály:

lehetőség szerint mindenki  kipróbál egy eszközt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanár:

Bemutatás, magyarázat,

cselekedtetés

Gyermek:Aktív részvétel,  egyéni ötletek

Osztály:mindenki  mutathat valamilyen árnyékképet.

 

 

 

Tanár:

Bemutatás, magyarázat,

cselekedtetés

Gyermek:

egyéni munka és szereplés

 

 

 

 

 

 

 

elem- és lézerlámpa,

mécses,

gyertya,

vizes kanna

mobil tel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lézerlámpa

pohár

diavetítő

vetítővászon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kartonfigurák

hurkapálcák

gyurma talp

ragasztók

ollók

paraván

 

 

 

 

 

 

Gergő, Janó, Dorina

külön segítséget kap.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gergő, Janó és Dorina segítséget kapnak a vetítőnél

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gergő, Janó, Viki és Dorina segítséget kapnak a bábkészítésben

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

5’

 

 

 

III.           BEFEJEZŐ RÉSZ:

 

 

Összegzés:

„Miért és mihez van szükségünk a fényre? Kinek, mi tetszett a legjobban a foglalkozáson?”

 

Dicséret:

Közös és egyéni értékelés jutalom csillagokkal

 

 

 

 

 

Emlékezet, verbális kommunikációs készség fejlesztése

 

önértékelés és egymásra figyelés gyakorlása

 

 

 

Tanár:megbeszélés dicséret

Gyermek:Aktív részvétel.

 

 

 

 

 

 

 

 

értékelő tábla

 

 

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek