Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Balla Györgyné Szövegfeldolgozó óra kooperatív technikákkal Az óra típusa: Rendszerező óra Célkitűzések: § Didaktikai cél: Megismertetni és gyakoroltatni a tanulókkal a különböző szövegfeldolgozási technikákat.
§ Képzési cél: A hatékony, önálló tanulás kulcskompetenciáinak a fejlesztése egyénileg és csoportosan egyaránt, ideértve az idővel és az információval való hatékony gazdálkodás elsajátítását.
§ Nevelési cél: A kommunikációs készség fejlesztése (a helyes, tiszta beszéd, a szövegalkotási képesség fejlesztése). A helyes értékelés, önértékelés erősítése.
Ráhangolás szakasza: Óra eleji szervezési feladatok. A szövegbefogadás előkészítése. A csoportos munkafolyamathoz szükséges tevékenységek kialakítása. Tanári közlés Természetes velejárója-e az életünknek a jutalmazás és a büntetés? Erre a kérdésre keressük a választ. Az 1. csoport egy FÜRTÁBRÁT fog készíteni. Kinek mi jut eszébe a büntetésről? ( Testi, lelki, törvényi vonatkozásokra is gondoljatok!) A 2.csoport tagjai KEREKASZTAL-KÖRFORGÓ technikával gyűjtsék össze, hogy milyen büntetéseket szoktak kapni. (Családi és közösségi területekre egyaránt gondoljatok.) Szükséges-e a büntetés? Erre a kérdésre a 3. csoport fog válaszolni. ÉRVELJETEK! A csoport páratlan számú tagjai a büntetés mellett, a páros számú tagjai a büntetés ellen foglaljanak állást. Tanulói munka Kompetenciák: kognitív, szociális, kommunikatív. A csoportok beszámolója. Értékelés, kiegészítés. Tanulói közlés
Jelentés megteremtése szakasz: A mai órán a SZITAKÖTŐ című folyóirat legújabb számából a Haddelhadd és nemulass című cikket beszéljük meg. Olvassátok el Jámborné Balogh Tünde írását a folyóirat 22-23. oldalán! Tanári közlés Egyéni olvasás. Tanulói munka
Most három csoportot alakítunk ki az ülésrendhez igazodva. Az 1. csoport készítsen jegyzetet a büntetés történetéről a cikk alapján! A spártai nevelésről bővebben is számoljon be a Régen volt, hogy is volt történelmi olvasókönyv alapján! A 2. csoport a cikk hivatkozását alapul véve irodalmi példákon keresztül beszélgessen a különböző büntetési eljárásokról! Ismeritek Gárdonyi Géza: Bűntárgyalás című művét, és olvastátok Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig című regényét, és ebből a műből idézzétek fel Misit a tanári bíróság előtt! Hogy éreznétek magatokat a kisfiúk helyében? Igazságosak-e ezek a bűntárgyalások? Milyen emberek a felnőttek? A VITA során utaljatok a cikk néhány megállapítására is! A 3. csoport a Magyar értelmező kéziszótárt és a Magyar szólások és közmondások című kézikönyvet használva magyarázza meg a cikkben szereplő büntető kifejezéseket, állandósult szókapcsolatokat! Csoportmunka Kompetenciák: normatív szociális gondolkodási
A csoportok beszámolója. Tanulói munka Kompetenciák: anyanyelvi narratív
Reflektálás szakasza: A büntetés szinte az emberiség történetével egyidős. Szükség van-e rá? Az óra során különböző álláspontok ütköztek. Egységes megállapítást nyert, hogy a szabályokat megszegők mellett nem lehet észrevétlen elmenni. Büntetni is kulturáltan, az egyén megalázása nélkül kell.
Az óra értékelése. Tanári közlés
|