Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Mimikri A természetben igen gyakori jelenség a mimikri. (A szó a görög „mim” szótőből származik, amely utánzást jelent. Innen származik a mi „mímel” szavunk is.) A mimikri azt jelenti, hogy egy állat valaminek az utánzásával növeli saját táplálkozásának sikerét, vagy éppen azt nehezíti, hogy ő legyen egy ragadozó zsákmánya. Lényegében mindkettő a saját túlélését segíti.
A mimikrinek sokféle formája van, de két „módszer” mindenképpen kiemelkedik közülük:
A) Az állat olyan alakú vagy színű, hogy beleolvad a környezetébe, nem könnyű észrevenni, ezért egyrészt a támadói kisebb eséllyel fedezik fel, másrészt az ő „reménybeli” zsákmányállatai nagyobb eséllyel jönnek bele a „csapdába”.
B) Az állat olyan színű, mintázatú, amely hasonlít egy veszélyes állatéra, s így az őt fenyegető ragadozók esetleg tévedésből elkerülik.
A mellékelt 12 állatkép különböző mimikriket mutat. · Bagoly – beleolvad a fakéreg mintázatába · Botsáska (3 kép) – hol friss, hol száraz ágnak látszik, hol meg olyan, mint egy „vándorló levél”. · Gekkó – száraz falevélnek látszik · Hernyó (2 kép) – fenyegető kígyót mintáz, vagy egyszerűen csak két „figyelő szemet” · Karolópók – beleolvad a virágba, amelyben vár az áldozatára · Lepke – (2 kép) hol darázsmintázatú, hol ragadozó állatot mímel a szárny két szemfoltja · Varangy – beleolvad a talaj színébe · Zengőlégy – darázsmintázatú
Feladat 1) Azonosítsuk az állatokat!
2) Rendezzük a 12 képet csoportokba különböző (de mindig csak egy) szempont szerint: a) a fajok rokonsága b) a mimikri típusa c) a mimikri föltételezett hatékonysága d) további, helyben megfogalmazott szempontok
3) Keressünk példákat hasonló mimikri-jelegű viselkedésekre az iskolai életben! |