Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Trosztmér Katalin Könyvtári foglalkozás Keressétek meg a Szitakötő tartalomjegyzékében Handi Péter: A régimódi szép szavak c. versét! Olvassátok el! Mely szavakat nem értettetek? Miért? Ki hallotta már valamelyiket? Kitől? Ti használtok-e olyan szavakat, amelyeket nem ismernek a szüleitek, nagyszüleitek? Szógyűjtés csoportban: írjatok ilyen szavakat és mellé a „hétköznapi” megfelelőjüket! Játék: a csoportok egymásnak mondanak szavakat, a másik csoport fejti meg. Beszélgetés az idősebb és fiatalabb családtagok szóhasználatáról. Miért más? Miért változik? Mit jelent a vers utolsó sora? Kik tartoznak egy közösséghez? Fontos-e számotokra a közösség? Kik tartoznak egy nyelvi közösséghez? Fontos-e a nyelvi közösség? Miért?
Hol találkozunk mi is gyakran régies szavakkal?
Ma egy olyan művel ismerkedünk meg, amelyben bőven találunk ilyeneket! Olvassuk el Mikszáth Kálmán: Veneturné vára című meséjét!
(Mikszáth Kálmán: Veneturné vára
kurtanemes:………………………………………………………………………………………………………………………………………… ízibe:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………. legott: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………. mente:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………. íródeák:………………………………………………………………………………………………………………………………………………. strázsa:……………………………………………………………………………………………………………………………………………….. lakáj:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………… góbé:………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. korcsma:……………………………………………………………………………………………………………………………………………… Olvassuk el a mondatokat úgy, hogy kicseréljük a régies kifejezést a maira. Hogy hangzik? Illik-e a témához, a mű hangulatához? Miért? Csoportmunka: Próbáljatok egy egyszerű eseményt leírni úgy, hogy régies szavakat is használtok! Felolvasás, véleményezés. Szorgalmi feladat is lehet. |