Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Pánczél Anna Feladatlap 8. osztályos tanulóknak Egy kortárs mű feladatlapos feldolgozása A feladatlap egyrészt összegzi az alsóbb évfolyamokban tanult műelemző ismereteket, másrészt bevezet a modern művészetekbe.
„Nem is hasonlít semmire!” „Egyáltalán mit ábrázol ez?” „Ezek a festők elfelejtettek rajzolni?”
Hogy neked ne kelljen hasonló gondokkal megküzdened egy-egy modern műalkotás láttán, segítségedre lesz ez a feladatlap.
A művészettörténészek azokat a műalkotásokat, amelyeken nem láthatók vagy részben kivehetők valóságos formák (emberek, állatok, hétköznapi tárgyak…) absztrakt műveknek nevezik. Ez a fura szó azt jelenti, hogy „elvonni”, elvonatkoztatni a valóságtól. A művészek a képzeletük által teremtett elemekkel és a színek kifejező erejével közvetítik mondanivalójukat. A kép így aztán nem hasonlít a valóság egyetlen elemére sem. Persze ebben éppen az a jó, hogy az ilyen műalkotásokba mindenki azt képzel bele, amit akar. A te gondolataidat is visszatükrözik, azt ábrázolják, amit te látsz benne.
(„Klie Zoltán 1897-ben született Szekszárdon…” Szitakötő újság 23. szám 24-25. oldal elolvasása után)
1. Nézd meg Klie Zoltán: Holdkelte című képét!
1) Milyen hatással van rád az alkotás? Tetszik? Nem tetszik? Miért? ……………………………………………………………………………………………..
2) Milyen hangulatot kelt benned? …………………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………..
3) Írd le azokat a szavakat, amelyek legelőször eszedbe jutottak a festmény megfigyelésekor! (Szabadon asszociálj!) ………………………………………………………………………………………………
4) Ismersz-e a műre valamilyen összefoglaló kifejezést (műfajára, technikájára, stílusára…)? ………………………………………………………………………………………………
5) Láttál-e már más hasonló kortárs műveket vagy alkotásokat? (Témájában? Stílusában?) ………………………………………………………………………………………………..
6) Ismersz-e olyan irodalmi, zenei vagy más művészeti alkotást, amely valamilyen kapcsolatba hozható a művel? (Hasonló érzelmi hatás; azonos téma…) ……………………………………………………………………………………………….
7) Ha beszélgethetnél az alkotóval, jobban megértenéd a művet? Milyen kérdéseket tennél fel neki? ………………………………………………………………………………………………..
2. Figyeld meg jól a képet! 1) Milyen formák alkotják a kompozíciót? Milyen ezeknek az egymáshoz való viszonya? ………………………………………………………………………………………………. 2) Rajzolj le néhányat!
3) A mű címe segít-e értelmezni a kompozíciót? Milyen kapcsolat lehet a cím és a kép között? …………………………………………………………………………………………………
3. Most figyeld meg a színeket! 1) Milyen színárnyalatokat fedezel fel? ………………………………………………………………………………………………… 2) Melyik színből szerepel a legtöbb árnyalat? ………………………………………………………………………………………………… 3) Figyeld meg, hogy az árnyalatok között hány hideg és hány meleg szín található? ………………………………………………………………………………………………… 4) Milyen színkontrasztok szerepelnek a festményen? …………………………………………………………………………………………………
4. Még milyen ellentétek figyelhetőek meg a képen? Gyűjts a képről ellentétpárokat! Pl: sötét-világos, fehér-fekete, hideg-meleg…
5. A neked legjobban tetsző ellentétpárt próbáld megjeleníteni egy festményen! A kép Klie Zoltán alkotásához hasonlóan színfoltokból épüljön fel!
|