Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Nagy Péter Foglalkozásterv
A hagyományos fényképezés és a szociofotó
Az óra ötletét a Szitakötő 20. számában megjelent Szellemvasút... avagy az igazságtalanság képei című írás adta. Mi nyolcadikosokkal, 2 órában foglalkoztunk a témával.
Előzetes feladatok az 1. órára: 1. Nézz utána, milyen eszközök szükségesek a hagyományos fényképezéshez, a felvételek és a képek elkészítéséhez, kidolgozásához. 2. Keress rá az interneten Kálmán Kata fotóművész nevére! Gyűjts róla életrajzi adatokat! 3. Mit jelent szociofotó kifejezés?
Az órákon a tanulók 3 csoportban dolgoztak.
Az 1. órán elolvastuk a cikket. Az olvasott szöveggel kapcsolatban csoportonként 2-2 kérdést osztottam szét, amikre 3 körben csoportonként válaszoltak. A kérdések: Mi volt a kapcsolat az írásban megismert fotóalbum és a címét adó Tiborc között? Vajon miért írt Móricz Zsigmond szokásával ellentétben előszót az albumhoz? A harmincas években miért íródott olyan sok szépirodalmi szociográfia? Hogyan lett Kálmán Kata táncművészből fotóművész? Miért hitelesek Kálmán Kata szociofotói? Mi az oka annak, hogy a diktatúra éveiben nem készültek hiteles szociofotók?
A kérdések megválaszolása után a tanulók beszámoltak az előzetes kutatómunkáról.
Az óra második részében a hagyományos fényképezéssel foglalkoztunk. Az idő rövidsége miatt természetesen nem lehetett a témát teljes mélységében feldolgozni, de nem is ez, csupán az érdeklődés felkeltése volt a szándékom.
Az iskolánkban már rég nem működő, de megmentett eszközöket vettem elő: 1. Fényképezőgépek és filmek: Zenit TTL és Szmena 8M gépek szerkezetét, működési elvét beszéltük meg. Mivel fizikából még nem tanultak fénytant, így a fizikai jelenségekről csak nagyvonalakban beszéltünk. 2. Filmelőhívás: előhívott fekete-fehér és színes negatívokat, előhívótankot mutattam. Megmutattam, hogyan kell a fényképezőgépben a filmet cserélni, hogy hívtuk elő és szárítottuk a filmeket. 3. Fényképkidolgozás: (sötétkamra – ami már nincs meg), exponáló óra, nagyítógép, a vegyszerek és a tálcák, csipeszek, Forte fotópapírok, fényképszárítógép. Bemutattam a még meglévő eszközök működését, a fénykép nagyítást, képkivágást és néhány, a régi fotólaborban készült fényképet. A gyerekeink jártasak a digitális fényképezésben, a képek számítógépen történő kezelésében, alakításában. A bemutatott hagyományos fotózási eljárás mégis elámította őket.
Előzetes feladat a következő órára:
Keressetek otthon, vagy a rokonoknál olyan régi, a szüleitek vagy nagyszüleitek fiatal, vagy gyerekkorából való fényképeket, amik az akkori életet, az emberek mindennapjait, vagy ünnepeit mutatják be.
A 2. óra:
Megnéztük a behozott képeket. Természetesen nem mindenki talált 50-60 éves képeket, de azért volt mit nézegetni. A gyerekek elmondták, kiket ábrázolnak a képek.
Feladat: Mindhárom csapat kiválasztott 3-3 idegen képet, vagyis azok közül, amit a másik csapatban lévők hoztak. Legalább az egyik képhez egy rövid történetet kellett kitalálniuk: mikor készült a kép, mit csináltak, hogy érezték magukat, hogy éltek a szereplők a kép készítésekor. Nem sikerült mindenkinek mindhárom képhez történetet kerekíteni, de azért érdekes mesék születtek, amiket valamelyik szereplő nevében mondtak el: katonaság, falusi lakodalom, első áldozás, iskola, cséplés a tsz-udvaron, házépítés, családi portré...
Kiállítás ajánló: Magyar fotográfusok Háza – Mai Manó Ház Bp., VI. Nagymező u. 20. http://www.maimano.hu
Megmutattam az interneten a Mai Manó Ház honlapját. Megnéztük, milyen kiállításokat lehet most megnézni.
Mivel az idő ilyenkor mindig gyorsabban telik, maradt még egy feladatunk: a kiválasztott képek másolatából és a történetekből hamarosan albumot készítünk.
|