Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Székely Beatrix Nyelvtan óravázlat
7. osztály
Az órán konkrét feldolgozásra került a Szitakötő 19. számából Az ékesszólás tudománya című cikk, de a gyerekeknek a folyóirat egészét kell böngészniük a feladatok megoldásához. Előző órák anyaga: A kommunikáció. A testbeszéd. Kapcsolódó új anyag: A szövegek kommunikációs szempontú csoportosítása. A szóbeli és az írásbeli szövegek. 1. A gyerekek párosával dolgoznak egy-egy folyóiratszámmal, ami a könyvtárban mindenki rendelkezésére áll. 1.1. feladat: A folyóiratcikk (Szitakötő 2012/19. - Az ékesszólás tudománya) elolvasása után írásban válaszoljatok a következő kérdésekre: 1. Hogyan nevezzük az ékesszólás tudományát? 2. Szedjétek pontokba, hogyan kell felépíteni egy iskolai feleletet? 3. Mitől lesz egy felelet még kifejezőbb?
1.2. feladat: 1. csoport: Írjátok meg a cikk rövid vázlatát! 2. csoport: Élőszóban adjátok elő az olvasottakat! 3. csoport: Írjatok egy 10 mondatos rezümét a cikkről!
2. Feladatok ellenőrzése Megfigyelési szempont: Milyen különbségeket észleltek az írásbeli és szóbeli szövegek között? 3. Az óra további részében a tankönyv feladatai alapján megismerkedünk a szövegek kommunikációs szempontú csoportosításával. 3.1. Házi feladat: Keressetek az éjszaka, álom, sötétség témaköréhez anyagot a Szitakötő legfrissebb számában! Legyen köztük ismeretterjesztő, poétikai, felhívó stb. szöveg. Ha nem találtok megfelelő szöveget, a témát alaposan megismerve alkossatok hozzá magatok! Rendezzétek az összegyűjtött anyagot! Keressetek hozzá képzőművészeti, esetleg zenei illusztrációkat! Használjátok a könyvtárat, az internetet! Következő órán mutassátok be az elkészített anyagot a többieknek! Ügyeljetek az ékesszólás szabályainak betartására! |