bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG

Folyók szelíd óriása - term.tud. jegyzet

 

Kaviár.

A kaviár bizonyos halak ikrája. (Az ikra pedig petesejt, csak a halak esetében külön neve van.) Kétféle kaviárt különböztetnek meg: a lazacfélék ikrája vörös, a tokhalaké fekete. A tokhalak (tokfélék) közé tartozik a cikkben tárgyalt viza (latinul Huso), valamint a csoport nevét adó tok vagy más néven kecsege (latinul Acipenser). Vizából és kecsegéből is sok faj van; s valamiért különösen a Kaszpi-tengerben gyakoriak. A mértéktelen halászat miatt azonban az ott élő tokhal-fajok szinte mindegyike veszélyeztetett, vagy egyenesen a kipusztulás peremén van. Pedig ma már tudjuk, hogy a halat nem is kellene megölni ahhoz, hogy kaviárt nyerjünk. Megfelelő technikával ki lehetne masszírozni a petesejteket a halakból, s aztán mehetnének vissza a vízbe. Elterjedt azonban a tévhit, hogy az élő hal hasát kell fölvágni, s úgy kiszedni a petesejteket, mert akkor a legjobb ízű.

Vigyázni kell a nevekkel, mert a tokhalat esetenként tévesen tőkehalnak írják, holott az egészen más családba tartozó hal. A tőkehallal más megnevezés-tévedés is kapcsolatos, ugyanis amit mi csukamájolajnak hívunk, az nem a csukából származik, hanem az igazi tőkehalból (latinul Gadus).

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek