bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
2012/17 «134
SEGÉDANYAG
Tari Viktória
Természetismeret óra

 

Osztály:   2. a osztály

Az óra anyagaÉrzékszervek (Ezen belül a fül részletes ,,vizsgálata”)

Felhasznált eszközök, könyvek:  

-Kinagyított kép a fülről

-Szitakötő folyóirat 2012/1 tavasz

 

Az óra célja, feladata:

-       Embertársaink tisztelete, védelme, segítése.

-       A gyerekek ismerjék az érzékszerveket és feladatukat.

-       Érzékelés fejlesztése.

-       Megfigyelési és összehasonlítási képességek fejlesztése egyéni és közös tapasztalatszerzéssel.

 

 

Az óra menete

 

I. Bevezetés

 

1.    Előző órán az érzékszervekről tanultunk. Ezek felsorolása. Képek csoportosítása, melyik érzékszervünk miért felelős pl.: orr=szaglás.

2.    Múlt órán a látásról tanultunk részletesen. Különböző játékokat játszottunk csukott szemmel.

3.    A mai órán a fülről, a hallásért felelős érzékszervünkről beszélünk részletesebben. Az alapot Illés Györgyi: Hallás és figyelem írása adja.

 

II. Főrész

I.

1.    Csukjátok be a szemeteket. Maradjunk 1 percig teljesen csendben. Milyen hangokat hallasz magad körül? Pl.: madárcsicsergés, autó, emberi szuszogás

2.    Hangfelismerés: Hajtsátok le a fejeteket. Különböző hangokat, zörejeket fogtok hallani. Jelentkezzetek, ha felismertétek. Pl.: kulcs csörgése, papírszakítás, vizes flakon rázása

3.    Illés Györgyi cikkének első négy bekezdését olvasom fel. Melyből megtudhatjuk, hogyan hívják azokat az embereket, akik nem hallanak. Vagy miért tanulnak meg nehezebben beszélni.

A következő játékokban a fülünk használata nélkül próbáljuk meg érzékelni a világot.

     II.

1.    Fogjátok be a fületeket. A számat nézzétek. Nem fogok hangot kiadni.    Próbáljátok kitalálni, mit mondtam. (Szavak, majd mondatok.)

2.    Magánhangzók a táblán: Egy kisgyerek kimegy a táblához, melyen magánhangzók vannak. Hang nélkül csak szájmozgással felolvassa azokat a többieknek, akik nem látják. Ki kell találni a magánhangzó sort.

3.    A fül részei: Részletes ,,fültérkép” a táblán. Hallás és figyelem cikk azon részének elolvasása, melyben részletezi a fül részeit. A gyerekek számára érthető és érdekes az írás. A Csupa Fülőpről szóló történet nagyon tetszett nekik.

 

III: Óra végi játék, értékelés

 

Hallható emlékeink: Illés Györgyi írása végén található ez a játék. Valaki mond egy szót, a többiek csukott szemmel megkeresik a legkorábbi emléküket, ami a szóhoz kapcsolódik.

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek