Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Mihály Andrea Természetismeret óravázlat Osztály: 2. a osztály
Az óra anyaga: Fától az erdőt (Miért van szükségünk erdőkre?) (Horváth Péter Brúnó cikke alapján, Szitakötő 2011/3 ősz)
Felhasznált eszközök, könyvek: - Falevelek és termések gyűjtése
-Szitakötő folyóirat 2011/3 ősz
Az óra célja, feladata:
- Az erdész munkájának megismerése. - Miként hasznosítja az ember a fát. - Miért van nekünk, embereknek szüksége az erdőkre? Miként játszik közre a levegő tisztaságában. - Az erdő mint életközösség (Fafajták felismerése levél, termés alapján. Erdei állatok felismerése kép alapján.)
Az óra menete
I. Bevezetés
1. A cikk kezdő mondatának felolvasása. ,,Nem látja a fától az erdőt” mondás magyarázata. (Olyan ember, aki elmerül a részletekben.) 2. Mi az erdész munkája, feladata? (Kivágott fák újraültetése. Télen állatok etetése.) TABLÓ: Állj be egy olyan állóképbe, ami egy erdőt ábrázol. Kik szerepeljenek a képen? (állatok, növények, emberek)
II. Főrész
1. Miként hasznosítja a fát az ember? A cikk 2. bekezdésének felolvasása, megbeszélése.
2. Keress az osztályteremben fából készült tárgyakat. (Mondjunk még ilyeneket, amiket nem találhatunk meg a teremben.)
3. Miért van még szükségünk erdőkre? Tiszta levegő, vízmegkötés. E két fogalom magyarázata, értelmezése a cikk 3. bekezdésének felolvasásával.
4. Az erdő életközössége - Mit jelent a szó: életközösség? Mit nyújt az állatoknak az erdő és fordítva. - Ismétlés: Soroljuk fel a fa, bokor részeit. - Fafajták felismerése, megnevezése levél alapján. Különböző falevelek és termések párosítása. - Milyen gyógyító füvek és növények találhatóak hazai erdőinkben? Mire használhatjuk ezeket? Pl.: A cikk utolsó előtti bekezdésében olvashatunk néhány ilyen növényt. - Erdei állatok felismerése kép alapján.
III: Óra végi rajz, értékelés
Rajzolj egy erdőt. Döntsd el, melyik évszakban készíted a rajzot. Szerepeljenek rajta állatok is! |