Vizet áraszt, vihart kavar a Tavaszvita – Tudod, honnan fúj a szél? A Lépkedő szélevők, Szél szárnyán érkezők A szivárványszínű selyemzsinór mentén látják A víziló fogyókúrájának vízióját, ha Nézzük együtt Bálint Endre képeit! És akkor eljutunk a Fényben A Titanicig, a Moszkitótól a Tinizümmig, a Kicsi, a kisebb és a törpék közé, A nyúl, a jászol és a gát vidékére – valamennyi: Enyém, tiéd, övé. Ez a Szellemvasút – avagy az átváltozás öröme. A Varázsló a lakodalomban azt kéri: Nyelveljünk! Agyas vagy? Hallás és figyelem kell, s a Különös háziállatok meg a Szitakötőszótár, Sári és Nemszemétke, valamint Szent György, szép vitéz segít.
Különös háziállatok Nálatok laknak-e állatok? Van-e kutyád, macskád, halad, teknősöd, esetleg csincsillád, vadászgörényed, cukormókusod? Talán már évek óta könyörögsz a szüleidnek, akik szerint az állatok hangosak, büdösek és drágák, és egy hét múlva úgyis elunnád…?
Az állattartás nagy felelősség, mert sok figyelmet, törődést igényel minden élőlény – bizony, még egy giliszta is. Igaz, hogy a gilisztát nem kell sétáltatni, fürdetni és fésülgetni sem lehet, oltásra sem kell hordanod, és éjszaka nem riaszt fel a csaholása. Szegény giliszta, milyen egyhangú lehet az élete!, gondolhatnád, pedig igen elfoglalt állat.
Eső után az utcán sétálva barna vagy szürke színű földigilisztával (Lumbricus terrestris) találkozhatsz. Háziállatnak azonban hasznosabb a trágyagiliszta (Eisenia fetida) vagy a vöröslő giliszta (Lumbricus rubellus), és ha horgászboltban vásárolod, vagy a komposztálóból szeded ki, valószínűleg ezekkel a fajtákkal találkozol. Egy ötliteres befőttesüvegből kényelmes lakóhelyet teremthetsz a kedvenceidnek: rétegekben az üveg feléig rakj virágföldet, homokot, kertből kiásott földet, és vízzel nedvesítsd meg a rétegeket. Tedd a gilisztákat a földre (meglátod, hamar beássák magukat), a felszínre helyezz zöldség– és gyümölcsmaradékot meg leveleket, fűszálakat. A giliszták akkor érzik magukat otthonosan, ha a befőttesüveg belseje minél inkább hasonlít a föld alatti, sötét és nedves körülményekhez, ezért sötét papírral vagy ruhaanyaggal burkold be az üveg falát, és rendszeresen nedvesítsd a talajt. Vigyázz, mert túl sok vízben megfulladnak, túl kevéstől meg kiszáradnak!
(A folytatás a tavaszi számban olvasható) |