Volt egyszer egy malom, Cerka Cofli és Orna Mentika járatta, A tevegyomortól a sajthárfáig mindent megőrölt, és beszélni is tudott. Kérdezte, hogy Mekkora a digitális lábnyomod? Újhold, új király idején, amikor A visszatérés ígérete teljesült és A másik szárnyas ló is megjelent, méghozzá Kővé vált lábnyomok mentén, a Régi históriák szerint Veronika ezt válaszolta: “Én vagyok ti.” És akkor… megcsinálták a boszorkánykását, a Szitakötőszótár meg a Szóról szóra recepjére. Közben elkészült a Kávémese is, beindult a Szellemvasút, a Szójátszótéren pedig így szólt A vadász és a medve: Mondhatta volna szebben. Nem maradt más hátra, mint hogy Nézzük együtt – Szőnyi István képeit.
![]() |
ÉS AKKOR...
Kámán Balázs megcsinálták a boszorkánykását Ötödikes vagy inkább hatodikos lehettem, mikor a szüleim rajtakaptak, hogy éjszaka, zseblámpa fényénél olvasok. Azóta rengeteg hasonló „lebukás”-ról hallottam, és tudom, hogy ez amolyan nemzedékről nemzedékre ismétlődő kaland. Anyám és apám is éppúgy a szüleiket kijátszva, titokban bújták a letehetetlen könyveket, ahogyan annak idején én, s ahogyan talán majd a gyerekeim. A szülőnek persze kötelessége ügyelni arra – iskolaidőben meg különösen –, hogy a gyerek eleget aludjon, és ne bóbiskoljon másnap az órán. Azért hallottam, hogy miután apám ellentmondást nem tűrve kivette kezemből a könyvet meg a zseblámpát, a másik szobában jót nevettek anyámmal; és nem kinevettek, inkább elégedetten állapították meg, hogy én is, és ugyanúgy... Lehetséges, hogy még a könyv is ugyanaz volt? Egy kötetben a valóban összefüggő két regény: a Tom Sawyer (ejtsd: tom szójör) és a Huckleberry Finn (háklberri finn)?
Persze nem emlékszem, hogy az akkor már többször olvasott Tom Sawyerben lapoztam-e fel kedvenc részeimet – például amikor Tom „az otthoni rossz bánásmód” miatt megszökik, és Huck meg a harmadikként társuló Joe (ejtsd: dzsó) követi a mindig vezérkedő fiút. „Kalózok” lesznek, s olyan „sikeres” az eltűnésük, hogy hozzátartozóik már végképp elveszettnek gondolják őket, reménytelen a további keresésük, mondják a legtapasztaltabb falubeliek, nyilván vízbe fúltak, így aztán vasárnap délelőtt megszólalnak a gyászszertartásra hívó harangok. A fiúk pedig libasorban, szépen bevonulnak a templomba, ahol a tiszteletes úr éppen „élénk színekkel ecseteli az elveszett fiúk kedvességét”. Nem titkolom, akkoriban én is gyakran elképzeltem, hogyan hatna családomra, barátaimra, a tanáraimra meg az egész világra, ha ilyen fiatalon meghalnék. Könnyű volt átélnem a kalandot.
Talán mégis a nekem legizgalmasabbat, a barlang-jelenetet olvastam, mikor apám felfeldezte, hogy nem alszom. Azt a mindig torokszorító fejezetet, mikor Tom és szerelme, Becky eltéved a hosszú vízparti alagútban. Amikor a gyertyafényben felbukkan a rettegett Indián Joe. Amikor, szinte az utolsó pillanatban, csodálatos módon megmenekülnek.
Lehet azonban, hogy nem is a Tom Sawyert, hanem a semmivel sem kevésbé izgalmas, de „felnôttesebb” humorú Huckleberry Finn kalandjait követtem akkor.
|