Érted a csíziót? Nyiss éttermet! Fagyhozó és Dérhagyótársaságában a Mikulás földjén, ahol kapható lesz Az istenek eledele, és látható A torinói lepel. Úton Brémába ide tér be Marci és a titokzatos lovag meg A sárkánygyík és a lovag. A Tér(kör)kép és a Szitakötő szótár, no meg a Napkeleti bölcsek, valamint a Kiskirályok szerintitt található a Bábok világa, s abelépőknek csak A bűvös mondatot kell kimondani: Hubble, bubble, pukk! Akkor aztán nézhetik Kádár Béla képeit, hallhatják a mesét, hogy Volt egyszer egy rák. Nem kell kérdezni, mindezt Honnan tudják?, és igaz-e, hogy …a halott kalóz énekelt, mert Hétpecsétes titok, és az a fontos, hogy járjon a Szellemvasút …avagy nevessük, ami bangó.
Petrik Iván Kiskirályok – Kik azok a kiskirályok? – kérdezi Máté és Simon. Alaposan megbeszélhették a dolgot, mert nem gondolják, hogy alacsony termetű uralkodókról volna szó, vagy olyan királyokról, akik nem vittek véghez semmilyen komolyabb tettet. Más ötletük azonban nincs, így hozzám fordulnak.
– Amikor az első magyar királyi család, az Árpád-ház kihalt, néhány előkelő, gazdag úr a királyéval vetekedő hatalomhoz jutott. Az új király, a francia származású I. Anjou (ejtsd: anzsú) Károly, ismertebb nevén Károly Róbert eleinte nem tudta megtörni a hatalmukat. Őket nevezték kiskirályoknak vagy tartományuraknak.
– A nevüket is tudod?
– Igen, mert ebből a korszakból már sok történeti forrás maradt fenn. Csák Máté volt talán a leghatalmasabb az ország északnyugati részén. Északkeleten Aba Amadé és fiai uralkodtak, a Dunántúlon a Kőszegiek, a Tiszaháton Borsa Kopasz, Erdélyben Kán László. Ők voltak a leghatalmasabb tartományurak, I. Károly csak hosszú harcokban tudta leverni őket.
– Tudom már! – kiált fel Máté, mert eszébe jutott valami. – Az volt a rozgonyi csata!
– A rozgonyi csatában, 1312-ben Aba Amadé fiait győzte le a király, akiket Csák Máté csapatai is segítettek, de ez inkább a kezdete volt a háborúnak, nem a vége. Még több mint tíz évig folyt a harc, és egyenként kellett legyőzni minden kiskirályt. Nem volt könnyű feladat, a sikerek mellett sok kudarc is érte Károly Róbertet.
Az 1315-ös őszi hadjáratban a Kőszegiek győzedelmeskedtek, de Károly Róbert egy évvel később újra próbálkozott. Ekkor személyesen is részt vett a hadjáratban. Ez biztos, mert a király a hadjárat során is adott ki okleveleket, s azok jelzik, merre járt: 1316 májusában Pécsváradon és Zsibót falu mellett, júniusban Nyék váránál, júliusban Kiskőszegnél. Ezek a települések mind a Kőszegiek tartományába estek. Mivel májusban Pécsváradon volt, s csak egy hónappal később ért az északabbra lévő, tolnai Nyékre, következtethetünk, hogy délen támadt először a királyi had. Átkelt a Dunán, és az első nagyobb csapást Somogyvárra mérte. Az volt a cél, hogy elvágja a tolnai várak utánpótlásvonalait. Innét visszafordult, és sorra elfoglalta a várakat: Nyéket, Tamásit, Tolnavárt, majd Kiskőszeget és Szársomlyót. A Kőszegiek többi vára már harc nélkül meghódolt. A várostromokról is a király jutalmakat osztó okleveleiből tudunk. István fia Mihály azért kapott birtokokat, mert Somogyvár és Szársomlyó ostrománál a „király szeme előtt” harcolt. Henc fia Jakab Tolnavárnál, Becsei Imre Kőszeg, Nyék és Tamási visszavívásánál jeleskedett.
|