Volt egyszer egy malom, Cerka Cofli és Orna Mentika járatta, A tevegyomortól a sajthárfáig mindent megőrölt, és beszélni is tudott. Kérdezte, hogy Mekkora a digitális lábnyomod? Újhold, új király idején, amikor A visszatérés ígérete teljesült és A másik szárnyas ló is megjelent, méghozzá Kővé vált lábnyomok mentén, a Régi históriák szerint Veronika ezt válaszolta: “Én vagyok ti.” És akkor… megcsinálták a boszorkánykását, a Szitakötőszótár meg a Szóról szóra recepjére. Közben elkészült a Kávémese is, beindult a Szellemvasút, a Szójátszótéren pedig így szólt A vadász és a medve: Mondhatta volna szebben. Nem maradt más hátra, mint hogy Nézzük együtt – Szőnyi István képeit.
![]() |
Jámborné Balog Tünde Újhold, új király Valamikor régen, a múlt század derekán, amikor még fényesebbek voltak a csillagok, és látszott a Tejút széles sávja is, mert nem homályosította el fényszennyezés az eget, anyám megmutatta a Göncölszekeret, a Sarkcsillagot és a Fiastyúkot, nagyanyám pedig Szent Dávidot a Holdban.
A Hold ősidők óta izgatja az embereket. Titokzatos szépsége minden korban megihlette a költőket. Régi tudósok kezdetleges távcsövekkel kutatták. Nevet adtak a krátereknek, hegységeknek és foltjainak, melyeket vizeknek hittek. A sötét felületek valójában lávasíkságok, ennek ellenére ma is tengerként szerepelnek a holdtérképeken. Az Apolló 11 űrhajó utasai a Nyugalom tengerén értek holdat 1969-ben, egy japán holdszonda pedig a Viharok Óceánjának bazaltfelszínéről küldött pár éve nagyszerű felvételeket.
A népi képzelet különféle alakokat vélt felfedezni a holdkorong sötét foltjaiban. Erdélyben kapcáját szárító pásztort ismertek föl bennük, Dunántúlon favágót, a Mura vidékén ökörrel szántó parasztot. Nyelvrokonaink, az Urál hegység innenső oldalán élő komik vízhordó lányt láttak a Holdon, mások rőzsehordó embert, nyulat, varangyos békát. A magyar nyelvterület nagy részén élőknek a bibliai Dávid király alakja rajzolódott ki a foltokból. Egy mondóka szerint Szent Dávid a holdban ül, ha kedve tartja, hegedül. Szegeden és környékén úgy tudták, a Holdban Cicelle ? Szent Cecília ? táncol, és fogyatkozáskor az ő szoknyája takarja el a Holdat. Holdunk átmérôje egynegyede a Földének, és nagyjából tíz egyenlítônyire van tôlünk. Ez a világegyetem méreteihez képest elenyészô távolság, a fénynek kevesebb, mint másfél másodpercre van szüksége, hogy megtegye, nekünk azonban elég messze van. A rakétasebességgel száguldó ûrhajónak három napig tart az út odáig.
|