Volt egyszer egy malom, Cerka Cofli és Orna Mentika járatta, A tevegyomortól a sajthárfáig mindent megőrölt, és beszélni is tudott. Kérdezte, hogy Mekkora a digitális lábnyomod? Újhold, új király idején, amikor A visszatérés ígérete teljesült és A másik szárnyas ló is megjelent, méghozzá Kővé vált lábnyomok mentén, a Régi históriák szerint Veronika ezt válaszolta: “Én vagyok ti.” És akkor… megcsinálták a boszorkánykását, a Szitakötőszótár meg a Szóról szóra recepjére. Közben elkészült a Kávémese is, beindult a Szellemvasút, a Szójátszótéren pedig így szólt A vadász és a medve: Mondhatta volna szebben. Nem maradt más hátra, mint hogy Nézzük együtt – Szőnyi István képeit.
![]() |
Bujtor László Kővé vált lábnyomok A gázlónál megremegett a föld. A vezérhím idegesen felcsapta a fejét. Veszélyt érzett. Figyelmesen körbekémlelt, beleszimatolt a levegőbe. Érzékeny füle kereste az idegen hangokat, morajokat, ragadozó motozását. Immár egy évtizede vezeti csapatát a dús növényzetű, ám veszélyes vidéken, ahol gyakran reng a föld, és a hegyek felől sötét, nehéz hamufelhők homályosítják el az eget. Most nem tapasztalt semmi szokatlant. Lassan leengedte a fejét, s ekkor újabb, jóval erősebb rengés rázta meg a talajt. Az ősorrszarvúnagyot horkantott, és vágtába fogott, hogy elvezesse csordáját a biztonságot adó dombok közé. A széles orrszarvúcsapáson más miocénkori állatok, kutya nagyságú őslovak, ősormányosok, kecses gazellák törtettek, és nesztelen léptű ragadozók surrantak a menedéket nyújtó dombok felé. Nem maradt más utánuk, csak lábnyomok az állatok patáitól-mancsaitól összekaszabolt puha fövenyben, amit hamarosan sűrű és forró vulkáni hamueső borított be. Ipolytarnóc mellett húszmillió évvel ezelőtt így ért véget egy nap.
De honnan tudjuk mindezt ilyen pontosan – kérdezed –, hiszen a vízparti iszapba nyomódott lábnyomot a következő hullám partra guruló taraja könnyen elmossa? Ez általában így van, de különleges körülmények egyedi maradványokat hoznak létre. Ipolytarnóc környékén húszmillió évvel ezelőtt párás, meleg, trópusi klíma uralkodott, és dús vegetációjú növényzet borította a vidéket. A vulkán rendszeresen hamuval terítette be a tájat, és a termékeny talaj otthont adott a dús növényzetnek és a növényevőknek, amelyek a ragadozók táplálékai voltak.
Ipolytarnóc mellett a vulkánból kiáramló izzó felhô hamuja még azelôtt befedte és konzerválta a puha iszapba íródott nyomokat, hogy az esô vagy a folyó áradása elmoshatta volna azokat. A vulkánból kilövellt hamu- és porfelhô ásványainak egy része radioaktív anyagokat tartalmazott. A radioaktív bomlás hatására ezek átalakultak, óramû pontossággal mutatva a lábnyomok kôvé válása óta eltelt idôt. Az Észak-Magyarországon, az Ipolyság északi szegletében található lelôhely a maga nemében világhírû. Nem ismerünk más, a földtörténeti idô újkorából származó, hasonlóan gazdag lábnyomos lelôhelyet, ezért ma már a világörökség része. Ha még nem jártál ott, virtuális sétát tehetsz a környéken a http://ipolytarnoc.kvvm.hu honlapon.
Mikor mi? |