SEGÉDANYAG
Balla Györgyné
Szövegfeldolgozó óra
Az óra cél- és feladatrendszere:
Szövegfeldolgozás a tanult technikákkal.
Ismeretszerzés, rendszerezés, egyéni kutatás.
Az óra didaktikai feladatai:
Ismeretszerzési és feldolgozási képességek fejlesztése: tanulási célok
kitűzése, előzetes ismeretek felidézése, írásbeli szövegalkotás.
Felhasznált források:
Pánti Irén: Farkast emlegetnek című cikke = Szitakötő, 2014/4. szám
32-33. oldal
Mit kell tudni az emlősökről? (Tóth K.K.)
Ragadozók. ( Helikon Kiadó)
Arany János: Toldi. ( Nemzeti Tankönyvkiadó)
kézikönyvek
Az óra menete
|
Módszerek
|
Tanulói
munka-
formák
|
Eszközök
|
Óra eleji szervezési feladatok.
|
|
Csoportok alakítása.
|
Képkártyák.
|
Motiváció
Pánti Irén: Farkast emlegetnek című cikk feldolgozása
|
INSER- technika
Lényegkiemelés.
Kulcsszavak gyűjtése.
|
Válogató olvasás.
|
Szitakötő, 2014/4. szám 32-33. oldal
|
Milyen új információval gazdagodtatok?
Csoportonként írjátok az üres kártyákra az új ismereteket!
|
Kooperatív technikák.
|
Kulcsszavak gyűjtés, lényegkiemelés.
|
Szókártyák.
Folyóirat.
|
Ismertetések.
|
Szóbeli reflexiók
|
|
|
Ismeretbővítés.
A farkas címszó értelmezése.
A farkassal kapcsolatos szólások, közmondások gyűjtése.
Milyen állat a farkas?
|
Kézikönyvek, ismeretterjesztő művek használata.
|
Jegyzetelés.
Lényegkiemelés.
Csoportos kommunikáció.
|
Magyar értelmező kéziszótár,
Szólások és közmondások. Mit kell tudni a ragadozókról?
Az állatvilág enciklopédiája.
|
Ismertetések.
|
Szóbeli kommunikáció.
|
Rendszerezés.
Hasonlóságok és különbségek a cikkhez kapcsolódóan.
|
|
Farkas az irodalomban.
A farkas család jellemzése.
|
Gondolkodtatás.
A szöveg tartalmi értelmezése.
|
Jegyzetelés.
|
Arany: Toldi
|
Összefoglalás.
Milyen új ismereteket szereztetek az állattal kapcsolatosan?
|
Rendszerezés. Differenciálás
|
Szóbeli tanulói kérdés-felelet.
|
Szitakötő c. folyóirat, kézikönyvek.
|
Házi feladat
A cikk egyik megállapítása:”a farkasok a faluba is bemerészkedtek,”
Napjainkban is hallottunk ilyen híreket. Nézzetek utána, hol járnak a mai farkasok!
Farkasok a mesékben. Gyűjtsetek mesecímeket!
Rajzoljátok le kedvenc farkas figurátokat!
|
|
|
Füzet.
|