Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Inczédyné Számedli Anikó Vizuális óra - 3. o. Téma: Színek, szivárvány, színlelés Munkaformák: frontális osztálymunka, csoport-, egyéni -, közös munka Cél: kommunikáció, ismeretszerzés, megfigyelés, vizuális képességfejlesztés - finommotorika, célszerű eszközök megfelelő használta Kellékek: Szitakötő 25. száma, olló, színes A/4-es lapok, kétoldalas szivacsos képragasztó Óra menete Bevezetésként: Ráhangolódás a fő részre. Egy kis játék: én mondok egy színt, ti pedig érzéseket, tárgyakat párosítotok házzá. Pl. Én mondom piros, ők mondják: forróság, alma, édes, fájdalom stb.
1. feladat: A folyóirat 16. oldalán található verset én olvasom fel a gyerekeknek. A teremben hol bújhatott meg a kék? A gyermekek sorolják mind azt, ami kék színű az osztálytermükben. A végén megbeszéljük, hogy ki látott már szivárványt. Fő kérdés: Mi az a szivárvány? Csak úgy repkednek a válaszok, mint a pillangók. Hol láthatjuk a szivárvány színeit együtt? Nagyon sok válasz érkezik a halaktól a pillangókig.
2. feladat: Kivetítem a gyerekeknek Jakab Enikő Szivárvány pdf. anyagát.
3. feladat: Közös megegyezés alapján az osztálytermünket, a folyosónkat, és az iskolát is szivárványszínbe borítjuk két óra alatt. A gyerekek szerint a pillangók segíthetnek ebben. Színes papírokból pillangókat készítünk. Ez részben egyéni- és csoport munka is.
A munka menete:
A gyerekek egy része sablon segítségével felrajzolják a pillangók körvonalát egy félbehajtott A/4-es színes lapra.
A gyermekek egy másik része, ezeket kivágja ollóval (én is besegítek). A színeket természetesen előre megbeszéltük.
Amikor már kellő mennyiségű pillangót vágtak ki, akkor a pillangók közepére ragasztunk a kétoldalas ragasztószalagból 1 cm hosszú, és kb. 2mm széles csíkot.
Ezután felkerülnek a pillangók a megfelelő színekben a megfelelő helyekre. |