bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG
Májerné Bognár Ágnes
Óravázlat

Az óra célja:

A Szitakötő c. folyóirat írásainak felhasználásával régi munkafolyamatok, eszközök megnevezése, megismerése.

 

Munkaformák:

Frontális, csoportmunka, beszélgetés, PPT

 

Felhasznált eszközök:

Szitakötő folyóirat, szókártyák, képek, gyűjtőmunka

 

 

 

Az óra menete:

 

  1. A 2013/4. szám 30. oldalán levő kép elemzése

Kiket látunk a fotón?

Milyen a ruhájuk?

Milyen érzelmek tükröződnek az arcukon?

Mikor készülhetett ez a kép? Mi árulkodik erről? (gőzgép)

 

  1. Jámborné Balog Tünde: Bandák, summások, bokrok című írásának feldolgozása

A cím értelmezése

Használjuk-e ma ezeket a szavakat?

Milyen szövegkörnyezetben?

Az első bekezdés olvasása

Szómagyarázat:

-       halászbokrok

-       arató- és cséplőbandák

-       summások

A régi tevékenységek, munkafolyamatok rövid elemzése, megbeszélése

Mit csináltak a summások?

Mit tudtunk meg az életkörülményeikről?

Mi jellemezte ellátásukat? – régi ételek felsorolása, a kukoricaprósza bemutatása, recept, kóstolás

Honvágymit jelent?

Aratás, csépléshogyan, mivel történt?

Múlt és jelen PPT

Régi és modern mezőgazdasági gépek felismerése

 

  1. Régimódi szép szavak

Az imént olvasott műben milyen embereket ismertünk meg?

Olvassuk el Handi Péter: Régimódi szép szavak c. versét (Szitakötő 9. oldal)!

Mely szavak ismeretlenek számunkra? Egyszerű emberek tárgyai ezek?

Értelmezzük az utolsó mondatot! – Mondva csinálták nekünk a nyelvi közösséget.

 

 

  1. Játsszunk!

Csoportmunka:

  • Madarak régi és mai nevének párosítása (természettud. koncentráció)
  • Használati tárgyak, eszközök, ruhák felismerése, csoportba gyűjtése (életvitel)
  • Mondjam vagy mutassam? – régi szavaink felismerése (magyar)
  • Keressük meg a nyelvújítás során alkotott, ma már nem használatos szavak megfelelőjét!
  • Feladatlap megoldása az olvasott szöveg segítségével

 

  1. Összegzés

Miért fontos számunkra, hogy felidézzük régebbi korok emberének szokásait, szavait?

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek