Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Jegesné Rémesi Irén Dráma-foglalkozás Évfolyam: 2. osztály Tantárgy: Dráma-foglalkozás – erdő projekten belül Tananyag: érzékelési játékok, versfeldolgozás – környezettudatos magatartás formálása, relaxáció
Oktatási cél: Az erdő életközössége, szépsége, hasznos szabadidős lehetőség az erdei séták során. Az erdő védelmének fontossága – környezettudatos magatartás kialakítása. Felelősségérzet kialakítása az állatokért. Jó tulajdonságok keresésével a pozitív énkép erősítése. Relaxációs gyakorlattal a testi-lelki ellazulás képességének megtanítása.
Készségek, képességek, kompetenciák fejlesztése: Szociális, életviteli kompetencia: együttműködés, feladatmegosztás, egymásra irányló figyelem, relaxálás Digitális kompetencia Személyes kompetencia: Befogadói magatartás, kíváncsiság, kreativitás, érzelmek Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség Kognitív kompetenciák: megfigyelés, figyelem, koncentráció, problémamegoldás, (vers-értelmezés, reflektálás, a tanultak alkalmazás új feladathelyzetben) Természettudományos kompetencia
Eszközök: Interaktív tábla, tanári laptop, zene, játékos feladatok internetről; színes ceruzák; ceruza; filcek; zsírkréták; előzőleg összegyűjtött erdei kincsek; terítő; kosár; kendő; versek – szitakötő folyóirat
Munkaformák: Önálló, páros és frontális munka.
Óratípus: komplex drámafoglalkozás
Szervezés: Az erdő kincseit berakni egy kosárba, terítővel letakarni. Gryllus Vilmos: Hallgatag erdő című dalát! és az Erdők hangjai-t meg kell nyitni a youtube oldalról, és az egyszervolt.hu/jatek/ oldalt is. Elő kell készíteni a verseket, a Szitakötő folyóiratot, íróeszközöket, temperafestéket, fülpiszkálókat.
A tanulás folyamatának csomópontjai
Előzetes ismeretek: Erdei iskolai tapasztalatok
I. Ráhangolás
Találós kérdés: Két szarvacska a homlokán, Földig ér a lába, Nem kell neki fára mászni, Ha a lombot rágja. (őz)
Még mindig az erdő projektünkkel foglalkozunk. Mivel táplálkozik az őz? Mikor lesz sűrű az erdőben a lomb? Milyen időjárás kedvez hozzá?
Esőcsináló játék: - Álljunk körbe, elkezdek egy mozdulatot, amit át kell vennetek tőlem – balra haladva fokozatosan –, amikor már mindenki ezt a mozdulatot végzi, akkor egy másik mozdulatot kezdek. Add tovább a mozdulatot! Kéz összedörzsölése, csettintés, taps, comb ütögetése, dobbantás, majd ugyanez vissza.
II. Jelentésteremtés
1. Mit rejt az erdő? – Figyelemfejlesztés, memóriafejlesztés - Üljünk le körben a szőnyegre! Csukjátok be a szemeteket! Hallgassátok meg Gryllus Vilmos: Hallgatag erdő című dalát! Figyeljétek közben, hogy Mit rejt az erdő?
http://www.youtube.com/watch?v=wOFCVfrWY-o
A zene meghallgatás után páros feladat: Gyűjtsétek össze, mit hallottatok, mit rejt az erdő? Ellenőrzés a képekkel illusztrált dal bemutatásával: (tölgy, gomba, őz, róka, fészek, pinty, patak, kéreg, kavics, kincs)
2. Gyűjtött kincsekből érzékelési gyakorlat:Bekötött szemmel felismerni egy-egy az erdőben talált „kincset” - Kíváncsi vagyok, mennyire ismered az erdő kincseit. A kosárban, a terítő alatt fogj meg egy tárgyat és próbáld kitalálni, mi az! (csigahéj, toboz, taplógomba, fakéreg, makk, madártoll, galagonya…) - Az erdő mely szintjéről valók?(avar, cserje, lombkorona, talaj) 3. Bújócska játék(A koncentrációs készség, figyelem fejlesztéséhez alak-háttér bújócska - Az állatok elbújtak az erdőben! Keressük meg őket! http://egyszervolt.hu/jatek/jatek-bujocska.html http://egyszervolt.hu/jatek/bujocska2.html
4. Állatok párosítása – Memória játék - Keresd meg a képpárokat! http://egyszervolt.hu/jatek/mega-memoria.html
5. Kétőszi hangulatú verssel ismerkedünk meg. (Szitakötő folyóiratból) A versek felolvasása. A tanulók véleményének meghallgatása a versekről. Szómagyarázat: Ismeretlen szavak megbeszélése: marcona, strázsa, morcos, ködvár, platán, svájcisapka, lampion (ppt-n képekkel, szöveggel) Milyen időjárásról mesélnek? Mi történik a fákkal? Mit hallottál már a csipkebogyóról?
6. Relaxálás: - Lazító, pihentető relaxáció következik. Miközben hallgatjátok a zenét, csukjátok be a szemeteket, és kövessétek az utasításaimat! Erdők hangjai http://www.youtube.com/watch?v=U-bp9ooTacs
- Szememet behunyom, izmaimat ellazítom, lazán, kényelmesen ülök a székemen. Ellazul a hát, a váll, a derék. Szinte belesüppedek a székbe. Ellazul az arcom. Befelé figyelek. Érzem, ahogy úsznak el a feszültségek. A szívem egyenletesen dobog. Megnyugszom. Egyenletesen lélegzem. Nyugodt és laza vagyok. Gondolataim szabadon áramlanak...
1,5 - 2 perc szünet, csönd
A látótér fokozatosan elsötétedik, a képek és gondolatok eltávolodnak tőlem. Nyugodt vagyok. Jól érzem magam. Egész testemen uralkodni tudok. Megnyugodva, kipihenten térek vissza. Béke és nyugalom érzése tölt el. Béke és nyugalom.
És most lassan ökölbe szorítom az ujjaimat, megfeszítem az izmaimat, és jólesően kinyújtózkodom, hogy semmi, de semmi fáradtság ne maradjon bennem.
Időkitöltő: http://egyszervolt.hu/jatek/jatek-puzzle.html puzzle – őz, béka, pillangó Saját őszi vers írása – ha nem marad idő rá, akkor szorgalmi feladat otthonra 6.Őszi fa festése fülpiszkáló pálcákkal, temperafestékkel.
III. Reflektálás
- Értékeljétek a foglalkozáson végzett munkátokat, fegyelmeteket! Szempontok:A feladatmegoldások helyessége, eredetisége, együttműködés, munkafegyelem. - Vegyetek fel egy olyan testtartást, ami kifejezi az ezzel kapcsolatos érzéseiteket! |