Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Barton Zsoltné Komplex irodalom és nyelvtan feladatok 6. osztályosok számára Ráhangolódás: Ez a tavasz is rendkívül változékony, sokszor egy napon belül tapasztalunk meg legalább két évszakot. Hogy ennek mi az oka, arról sokat beszélgettünk már. Az óra anyaga is köthető részben az időjáráshoz, a bevezető részt tekintve.
Készüljetek fel egy gyermekkorotokból ismert mondóka bemutatására. Közepes hangerővel és helyes hangképzéssel, kiejtéssel mondjátok el: „Esik az eső, süt a nap, Paprika Jancsi mosogat. Hát az öreg mit csinál? Hasra fekszik, úgy pipál.”
Célkitűzés: A mai foglalkozáson a Szitakötő nyári számából Trogmayer Ottó: Mesterségek című versével foglalkozunk. Tudjátok-e, mit jelent a címe? Mi a mesterség? Milyen mesterségeket ismertek? Tudod, mivel foglalkoznak a mesterséget művelők?
Ismerkedés a verssel. A bemutató olvasás után válaszoljatok a kérdéseimre! Találkoztatok-e olyan szavakkal a szövegben, melynek nem vagytok tisztában a jelentésével? (Esetleges szómagyarázatok) A műben milyen foglalkozásokat említ meg a költő? Soroljátok fel! Mivel foglalkozhat a szitakötő és a kefekötő? Nézzük meg Bogdán István: Mestere volt egykor című könyvében! Élnek-e ezek a szakmák manapság?
Vizsgáljuk meg a versben található orgonász szót, használjuk így? Mit mondunk helyette? Ismertek-e híres orgonaművészeket?
Hol érzed a versben, hogy a költő erősen túloz? Milyennek érzed a vers hangvételét? Melyik sorvégek csengenek össze, jelöld a rímeket a szokásos módon! Hogyan nevezzük ezt a rímfajtát? Találunk a műben alliterációkat is? Keressétek meg ezeket! Keressetek szinonimákat a „ki semmit nem tesz”-re! Milyen ember az? Ki tudja megmondani, mi volt az összekötő kapocs a Mesterségek és az óra eleji mondóka között?
Olvassuk el még egyszer az alkotást! Most olyan szemmel figyeljétek, hogy rátaláljatok a képzett szavakra! Gyűjtsétek ki a képzett szavakat és csoportosítsátok a képző fajtája szerint:
Igéből – igét: igéből – igenevet: névszóból – névszót: névszóból – igét:
22 képzett szót kell találjanak a tanulók.
A feladat ellenőrzése, értékelés |