Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Szebeni Boglárka Óravázlat
Előkészítés:
1. A Szitakötő folyóirat 21. számának áttekintése (tartalomjegyzék, címek, képek). A változás, mi fő motívum felismerése.
2. Mi minden változik, változott a világban? - A kérdésre adott tanulói válaszok jegyzetszerű összegyűjtése. Például: · a természet · az időjárás · a nappal és éjszaka · lakóépületek · használati tárgyak · közlekedési eszközök · kommunikációs eszközök · táplálkozás · öltözködés · az ember hangulata · az ember viselkedése különféle helyzetekben
3. A Visszaváltozás című cikk bevezetése: 4. Cím alapján a tartalom jóslása. Ennek kiegészítése a cikkhez tartozó kép segítségével.
A cikk feldolgozása:
1. Megfigyelési szempont adása után a cikk elolvasása – önálló néma olvasással. 2. Szempont: Kik a szereplők? Valós történet-e?
3. Elolvasás után a szempontok megbeszélése. A főszereplő érzéseinek azonosítása. Az olvasó érzéseinek azonosítása.(Ez sokkal nehezebb feladata, ha nem megy, akkor a szöveg tanítói bemutatása segít újra átélni, és az érzelmeket azonosítani.)
4. Mi a változás szerepe ebben a történetben? És általában? Jó vagy rossz a változás? Beszélgetés, vita a témában.
5. Példák gyűjtése pozitív és negatív változásra. Annak megfigyeltetése, hogy kinek a szempontjából ítéltük meg a változást. A nézőpont változtatásával változik-e a megítélés?
Lezárás:
1. Nyomozós játék: Egy tanuló kimegy a teremből. A többiek valamit megváltoztatnak, majd visszahívják a kiküldött tanulót. Neki meg kell mondania, mi változott. 2. Ha több idő marad, akkor egy-egy változást választhatnak a közösen elkészített listáról és illusztrációt készíthetnek hozzá. (A mi tanulóinkat annyira érdekelte a téma, hogy gyűjtőmunkát is végeztek és rajz órán születtek az illusztrációk.) |