bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG
Tóth Judit
Óravázlat

Tananyag: A fény / kiegészítő anyag
Osztály: 8. o.
Tantárgy: fizika óra
Cél: A holdfázisok megkülönbözetése a holdfogyatkozás jelenségétől. Napfogyatkozás megismerése.
Munkaformák: frontális oszt. munka, önállómunka,

Módszer, eljárás: beszélgetés, megfigyelés, elemzés, magyarázat stb.

Szemléltetés: Internetről letölthető anyagok:

Előkészület:
-    A Hold c. költemény kinyomtatása 2 tanuló / példány

Eszközök:
 -    Számítógép/Internet Érdemes az internetről előre letölteni a témához kapcsolódó digitalizált anyagokat, amelyek felgyorsítva mutatják be ezen égi jelenségeket.

I.    Ráhangolódás, hangulatkeltés:
Önálló munka: Mindenki olvassa el a verset. 

 

Márkus Katalin: A Hold


Estefele felballag az égre,
felváltja a tündöklő Napot.
S ha kedvetlenül érkezik,
halvány fénnyel ragyog.

De amikor vidám és kerek,
fénye bevilágítja a földet.
Betekint az ablakokon,
végigsimít az alvókon.

Ha szerelmet lát valahol,
szemérmesen elfordul,
S csendben tovább oson,
hogy másfelé világítson.

Bejárja az egész világot,
lát sok örömöt és bánatot.
Sugarával köszönti az
érkezőt.
S harmat könnyel siratja a
távozót.

Így jár a Hold körbe-körbe,
a kezdetektől mindörökre,
amíg világ
a világ.
        
Frontális oszt. munka:  A vers alapján tapasztalatok gyűjtése.
Milyen érzelmeket keltett bennetek a vers? Milyen információkat tudunk meg a Holdról? (többnyire este látható, változik az alakja, fénye, ismétlődik az alakváltozása stb …)
A Holdról tanult eddigi ismeretek összegzése: fényforrás: másodlagos és természetes is egyben, a Hold alakja állandóan változik →Holdfázisok
II.    Próbáljuk meg ismereteink, tapasztalataink alapján definiálni a holdfázis szó jelentését! (nincs saját fénye, a Nap fényét veri vissza, a Föld körül keringve a megvilágítottsága állandóan változik attól függően, hogy a Nap-Föld –Hold rendszerben hogyan változik a pozíciója…) Próbáljuk meg kiszűrni miben térhet el a holdfogyatkozás jelenségétől!

Önálló munka: A Szitakötő c. kiadvány „Újhold, új király” c. cikk első felének elemzése.
Gyűjtsd ki a szövegből a, a Holdra vonatkozó népi babonákat
               b, a Hold adatait


Holdfázisok  ismertetése:
Frontális oszt.munka: Internetről letölthető anyagok megtekintése – a Hold fázisváltozásainak gyorsított változatának megjelenítése. Próbáljuk meg rajzot készíteni az egyes fázisok magyarázatához! Ha nem sikerül tanári magyarázó rajz segítségével magyarázzuk az újhold, félhold, telihold jelenségét! Segítségként használjuk fel a cikk idevonatkozó részét! Hogyan lehet egyszerűen megjegyezni, hogy a Hold éppen milyen fázis felé tart? A növekedést és fogyást milyen jelképekkel azonosították?

Holdfogyatkozás:
Tanári magyarázat: a teljes és részleges Holdfogyatkozás jelenségének ismertetése előre elkészített rajz, ábra segítségével.

Napfogyatkozás:
Tanulói magyarázat: Próbáld meg elkészíteni a napfogyatkozás jelenségének magyarázó rajzát!


III.    Összegzés, értékelés:
Párhuzam, ellentét a Hold és a Nap változásai között.
Értékelés: az észrevételek, az önálló munkák, az elkészített ábrák alapossága alapján.
 

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek