bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
2010/11 «126
SEGÉDANYAG
Schaffer István
Óravázlat (témahét keretében)

Műveltségi terület:                       

Természetismeret ( Biológia )

Évfolyam:                                    

8. osztály

Témahét neve:                        

Kalandra fel!

Cél:                                                

Környezettudatos magatartás kialakítása, a tűzgyújtás  szabályai a szabadban

Időkeret:                                    

45 perc

Támogató rendszer:                        

Száraz papír, gyufa, oltáshoz homok, vödörben víz, ásó, lapát, balta, feladatlap, filc

Előzetes tevékenység:            

Tűzgyújtás bejelentése az önkormányzatnál és a helyi tűzoltóságon (engedély kérése). Téglák helyszínre szállítása.

Helyszín:                                    

Az iskola melletti kiserdő

Dátum:                                    

2010.06.07.

 

 

Tartalom:

Fejlesztendő

Komp.területek

Módszer,

munkaforma

A differenciálás lehetőségei

Tevékenység,

IKT használat

 

Tantárgyi koncentráció

Portfólióba kerülő dokumentum

Egyéb aktualitás,

megjegyzés

I. Ráhangolódás

Kommunikáció,

együttműködés,

segítségkérés

Szóforgó

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A csoportok gyűjtsék össze a szabadtéri tűzgyújtás lehetséges okait ( főzés, melegedés, tábortűz, növényi hulladék megsemmisíté-se )

 

 

 

 

 

 

Történelem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 perc

II.

Fő rész, jelentésteremtés:

 

Kommunikáció,

együttműködés,

segítségkérés, problémakezelés,

szabálykövetés,

törődés, tekintet másokra

 

Megbeszélés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Csoportmunka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Megbeszélés

Ellenőrzés,

Értékelés

Szemléltetés,

Gyakorlás

 

Frontális m.

 

 

Bemutatás

Gyakorlás

 

Megbeszélés

 

 

 

 

 

 

 

A három féle tevékenység széles teret biztosít a differenciálás-hoz.

 

Gyors csoport-

alakítás ( 3 )

-Ki szeretne gallyakat gyűjteni? Tűzrakó helyet készíteni? A tűzrakás szabályait összegyűjteni?

Az 1. csapat száraz faágakat gyűjt.

A 2. csapat tanári irányítással tűzrakó helyet készít.

A 3. csapat egy feladatlapon gyűjti össze a tűzgyújtás szabályait -mondatok kiegészítése.

A 3. csoport beszámol a szabályokról

Közös tűzrakás és tűzgyújtás-közben beszélgetés a szabályok fontosságáról.

A tűz eloltásának szabályai.

Ha már megtörtént a baj-teendőnk, ha tűzesetet látunk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feladatlap: A tűzgyújtás szabályai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Téglák, ásó,

lapát

 

 

 

Feladatlap, filc

 

 

 

 

 

15 perc

 

 

5 perc

Száraz papír, gyufa

 

 

 

10 perc

Lapát, víz, homok

 

 

 

 

 

 

5 perc

 

III.Visszacsatolás, reflektálás,

 

 

Együttműködés,

felelősségvállalás, szabálykövetés, kommunikációs készség

Szóforgó

 

A fontosabb szabályok felelevenítése

 

 

 

 

3 perc

IV.Az óra befejezése/tanulói, tanári értékelés, önértékelés/

Kritikai gondolkodás, érzelmek kezelése: sikerkezelés, kudarctűrés,

pozitív önértékelés

Értékelés

 

A tanulók értékelik a csoporttagok, a tanár pedig a csoportok és az osztály munkáját

 

 

 

 

 

 

 

 

2 perc

 
1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek