bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG

Vándor a zenében - Term.tud. jegyzet

 

Metrum

A görög metron (latinul metrum) szó jelentése ’mérték, hossz, versmérték’. Amikor a nagy francia forradalom idején (1791-ben) a franciák egységesíteni akarták a mértékegységeket, úgy döntöttek, hogy a Föld egy (természetesen Párizson áthaladó) hosszúsági körének (délkörének) 40-milliomod része legyen az egység. És ezt az egységet – a szó eredeti jelentésköre alapján – el is nevezték méternek (franciául mètre).

 

A zenében a metrum a zenemű tempójának, gyorsaságának neve.

 

 

A képen látható metronómon különös szavak: grave, largo, lento stb. A metronómot a zenészek használják; ez (eredetileg) egy felhúzott rugóval hajtott inga, amelynek a frekvenciája egy kis tolható súllyal (ld. a képet) változtatható. (Ma már elektronikus metronómok is vannak.) A frekvenciát számokkal adják meg pontosan, s azt jelentik, hogy egy perc alatt hányat ketyeg a metronóm. A szavak olasz szavak, s zenei műszóként a zenedarab gyorsaságát (lassúságát) jelzik. Eredeti jelentésük: grave = súlyosan, lento = lustán, moderato = mérsékelten, vivace = élénken stb. 

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek