bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG
Balla Györgyné
Szövegfeldolgozás

Témakör: Szövegfeldolgozó óra RWCT technikákkal

Az óra típusa: Rendszerező óra.

 

Célkitűzések:

 

Didaktikai cél: Megismertetni és gyakoroltatni a tanulókkal a különböző szövegfeldolgozási

                        technikákat.

Képzési cél: A hatékony, önálló tanulás kulcskompetenciájának a fejlesztése egyénileg és

                     csoportosan egyaránt, ideértve az idővel és az információval való hatékony

                     gazdálkodás elsajátítását.

Nevelési cél: A kommunikációs készség fejlesztése (a helyes, tiszta beszéd, a

                       szövegalkotási képesség fejlesztése)

 

Ráhangolás szakasza:

 

Óra eleji szervezési feladatok.

A szövegbefogadás előkészítése.

A páros kommunikációhoz szükséges munkafolyamat kialakítása.

Tanári közlés

 

Húzzatok egyegy kártyát, mely egy fogalmat takar. Készítsetek ötletbörzét ehhez a fogalomhoz kapcsolódva!

Tanulói munka

 

A párok beszámolója következik.

Értékelés, kiegészítés.

Tanulói közlés

 

Jelentés megteremtése szakasz:

 

A mai órán a Szitakötő című folyóirat legújabb számából a Neked mi fontos? című cikket beszéljük meg. Olvassátok el Nagy Krisztina cikkét a folyóirat 40. oldalán!

 

                                                                                                                                 Tanári közlés

Egyéni olvasás.

Most 5 fős csoportokat alakítunk ülésrend szerint. Kerekasztal: körforgó technikával gyűjtsük össze, hogy szükség van-e a bulvárra! Mindenkinek egy-egy mondatot kell írnia erről! Mindenki más-más színű tollal dolgozik.

 

                                                                                                                              Tanulói munka

 

A csoportok beszámolója következik.

                                                                                                                                      Ismertetés

 

Van-e egyező vagy teljesen szélsőséges /akár pozitív, akár negatív irányban/ vélemény?

 

Most két csoportot alakítunk ki.

Az egyik csoport érveljen amellett, hogy szükséges a bulvár sajtó jelenléte az információk világában, a másik pedig álljon ki azon tény mellett, hogy nem szükséges, sőt káros!

Ha meggyőztetek valakit a másik táborból, annak csoportot kell változtatnia!

                                                                                                                                               Vita

 

Most újsághíreket osztok szét az 5 fős csoportoknak. Válogassátok szét a Szitakötőben megjelölt három kategória szerint!

                                                                                                                               Csoportmunka

 

A csoportok cseréljék ki a válogatásokat, és mondjanak véleményt a csoportosításról!

 

Reflektálás szakasza:

 

Megállapíthatjuk, hogy az információáramlás jelen van a mindennapjainkban. Vajon szükséges-e, hogy annyi csatornán keresztül bombázzanak minket hírekkel, legyen az bulvár, közérdekű vagy valamilyen más jellegű, pl. ismeretterjesztő?

 

                                                                                                                                 Tanári közlés

Írjátok le a véleményeteket!

                                                                                                                               Egyéni munka

Néhány vélemény ismertetése.

 

Az óra értékelése.

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek