Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Antal Margit Osztályfőnöki óra
Tananyag : Az ember és a természet , energiatakarékosság Tantárgy : osztályfőnöki óra, 8.osztály
Képzési cél : - egy konkrét energiaforrás történetének megismerése - pályaorientáció - egy közüzem munkájába való betekintés Oktatási cél : - szóbeli kommunikáció bővítése - szókincsfejlesztés és szókincsbővítés
Nevelési cél : - magatartásformák elsajátítása egy hivatalos helyen ( ügyfél szerepkör) - viselkedési normák betartatása ( udvariasság, választékos stílus hivatalos személlyel) - tudatos energiafogyasztóvá nevelés
Az óra menete:
I. Előkészítés, bevezetés Az előző héten látogatást tettünk az áramszolgáltató vállalatnál és megfigyelhettük az ott dolgozók munkáját. Tapasztalatok megbeszélése: - Milyen hangulatot váltott ki belőletek a látogatás az áramszolgáltatónál ? - Soroljátok fel milyen munkaköröket betöltő személyekkel találkoztunk a látogatás során ! - Milyen egyszerű mozdulat fel illetve lekapcsolni a villanyt. nagyon sok ember munkájába kerül, hogy pl. a mi tantermünkben is világítás legyen. Kövessük nyomon az áram útját a szolgáltatótól a villanykapcsolónkig!
II. Szövegfeldolgozás Ahhoz, hogy jobban megértsük a folyamatot, kövessük végig az ember és a világítás történetét. Olvasd el a Szitakötő 20. számában a 38-39.oldalon az „Este van már…” című cikket!
Oldjátok meg bemelegítésképpen a cikk alapján a LÁMPA REJTVÉNY-t! ( külön mellékelve) ( A gyerekeknek tanórán fénymásolatban kiosztva ) Megfejtése : Zsámbék
Nézzünk meg közösen egy összeállítást az ember és a világítás történetének néhány állomásáról ! ( Durkó Irén : Este van.. már prezentációjának felhasználásával)
Memóriajáték: Néhány kvíz kérdést vetítek ki nektek ! Írjátok le papírra a szerintetek helyes megoldást! ( Várdai Andrea : Kvíz feladatlapjának felhasználásával) Az első három helyezett tanuló csapatokat alakíthat a z általa kiválasztott osztálytársakkal!
Csoportmunka : Mindhárom csapatkapitány húzhat egy borítékot, mely egy puzzlejátékot tartalmaz és a képekkel kapcsolatos kérdéseket!
A. csoport : GYUFÁSDOBOZ rakható ki a puzzle-ból Kérdések: § Ki és mikor fedezte fel a robbanásmentes gyufát ? § Mi volt a találmányának a lényege ? § Mire használhatjuk manapság a gyufát ? B. csoport: IZZÓLÁMPA képe rakható ki a puzzle-ból Kérdések : § Ki és mikor találta fel a szénszálas izzólámpát ? § Milyen egyéb világítással kapcsolatos találmányai vannak még ? § Hogyan lehetett tartóssá tenni az izzólámpát? C. csoport : UTCAI LÁMPA képe rakható ki a puzzle-ból § Kinek a feladata volt az éjszakai utcai lámpák meggyújtása ? ( Tudj meg többet e foglalkozásról !) § Kinek melyik művében olvashatsz e foglalkozásról ? § Nézz utána, érdeklődj hány köztéri világító test van kihelyezve településünkön és mennyit a fogyasztásuk !
Kiselőadások: Az elmúlt alakalommal néhányan borítékot húzással kiselőadást vállaltak! Íme láthatjátok a 3 személy kapcsolatát a világítás történetéhez! Hallgassuk meg a kiselőadásokat a feltalálók, szerzők életéről, találmányairól! § Irinyi János § Thomas Edison § Saint-Exupéry
III. Szituációsjáték
Mindhárom csapatkapitánya ismét borítékot húz , mely egy-egy ügyfélszolgálati jelenetet ír le. Feladat: Felkészülési idő után a csapattagok játsszák el a jelenet! Minden jelent után beszéljük meg az erkölcsi tanulságot, hívjuk fel a tanulók figyelmét a helyes kommunikációra, helyzethez illő választékos magatartásra!
1. szituáció : Az áramszolgáltató ügyfélszolgálati irodáján jelentsd be a villanyóra cserét és kérj hozzá formanyomtatványokat! 2. szituáció: Új lakásba költöztetek, szeretnétek átíratni a szolgáltatást az új tulajdonos nevére ! Keressétek fel a régi tulajdonossal együtt az áramszolgáltató irodáját ! Tájékozódjatok és játsszátok el a jelenetet ! 3. szituáció: Az áramszolgáltató által küldött számlán észreveszitek, hogy magasabb összeget számláztak ki a fogyasztásotok után. keressétek fel a szolgáltató irodáját és tájékozódjatok! Érveljetek igazatok mellett!
IV. Összegzés Oldjátok meg a LÁMPA TOTÓ-t , melyet mindegyik csapat külön megkapott! Megfejtés : Energiatakarékosság
§ Soroljatok fel energiaforrásokat, világítási eszközöket melyekkel sok pénzt takaríthatunk meg a háztartásban ?( megújuló energiaforrások, LED lámpa stb. ) § Milyen energiatakarékossági intézkedést vezettek be az 1980-as évek elején ? ( óra átállítás tavaszi és téli időszámításra ) Mi célt szolgált ez ? § Milyen jeles napokon buzdíthatjuk leginkább embertársainkat a takarékos energiafelhasználásra ? ( Föld Napja: ápr. 22, Víz napja : márc 22., márc. 6. nemzetközi energiatakarékossági világnap, okt. 31. takarékossági világnap) Hol találhatók Magyarországon lámpatörténeti kiállítások ? ((Zsámbék, Szentendre, Fertőszéplak ) Készíts róluk kiselőadást !!!!!
|