Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!
SEGÉDANYAG
Griezer Gabriella Környezetismeret, magyar nyelv és irodalom komplex óra
Osztály: 3.b
Óra címe: Hogyan alkalmazkodnak az állatok a környezeti feltételekhez? -felhasználva a SZITAKÖTŐ című kiadványt
Cél: Képességfejlesztés-kulcskompetenciák fejlesztése Környezettudatos magatartás alakítása
Módszerek: előzetes feladat, megbeszélés, szemléltetés, bemutatás, értékelés
Munkaformák: CSOM- csoport munka, ÖM- önálló munka, FOM- frontális munka
Fejlesztési területek: - Környezettudatos magatartás fejlesztése - Anyanyelvi kompetencia fejlesztés - Olvasástechnika, szövegértés, szövegalkotás - Szókincsbővítés - Lényegkiemelés, logikus gondolkodás - Szóbeli szövegalkotás - Emlékezet, figyelem fejlesztése - Szociális kompetencia fejlesztése
Felhasznált eszközök: Horváth Miklós, Szentirmainé Brecsok Mária: Környezetismeret a 3. évfolyamosok számára / Apáczai Kiadó/ Képek az állatokról-gyűjtő munka, tankönyv, internet SZITAKÖTŐ Da Vinci Learning ismeretterjesztő csatorna
Az óra menete:
Ráhangolódás: az előző anyag alapján / Hogyan alkalmazkodnak a növények a környezet változásaihoz?/ Melyik növény adhatta fel az apróhirdetést? –CSOM A fás szárú növények nagyon jelentős képviselője vagyok. Télen zölden hozok fényt Nektek. Télen nem veszek fel tápanyagot. Ezt az évszakot rügy alakban vészelem át. Nyáron, ősszel élvezheted gyümölcsöm kellemes ízét.
Ismeretek felidézése: Asszociációs játék: - ÖM Nekem az alkalmazkodásról az jut eszembe… Miért szükséges az alkalmazkodás?- ÖM Hogyan alkalmazkodnak a növények az évszakok változásaihoz? Négy előre kialakított, működő csoport Írd le! – CSOM
Tevékenykedtetés: - CSOM- négy előre kialakított, működő csoport
Mutassátok be MELYIK ÉVSZAK-ban jár a természet! A Kukoricásban című festmény mely évszakot idézi? Az előzetes feladat elvégzése alapján Nézzük együtt Gadányi Jenő képeit! SZITAKÖTŐ 24- 25., poszter Ki volt Ő? Melyik irányzatot képviselte? Mi a konstruktivizmus? - poszter - Békásmegyeri táj - Önarckép zenei aláfestés: Vivaldi
ŐSZ! - MUTASSÁTOK BE az évszakot! Otthon elolvastátok, szempontok alapján feldolgoztátok Fecske Csaba: Nem jön senki című versét Az ősz jellemzőinek összegyűjtése a vers alapján: – SZITAKÖTŐ 21. szél cibál,holt levél,avar, vonuló vadludak, dér, homály, köd, kihalt vidék Az ősz színei az illusztráció alapján: barna,sárga,zöld,kék-dér-fagy Az állatok alkalmazkodása az őszhöz és télhez:- tankönyv földigiliszta-mélyebbre ás ízeltlábúak- fagymentes hely hazai halaink-elvermelnek békák, kígyók, gyíkok, emlősök egy része - téli álom emlősök többsége - szőr változása madarak: költöző-állandó toll lakóterületek ETETÉS FONTOSSÁGA!!!! Madáretetők az iskolában és otthon A FÉNY- az állatok életét, viselkedését is meghatározza. – SZITAKÖTŐ 10-13.-A sötétség világa 13./2. feladat: Kösd be a szemed! Próbálj bekötött szemmel járni! Mi segít a tájékozódásban? éjszaka él - éjszaka aktív egyes állatok - ember összehasonlítása más érzékelés nem hiányzik a fény információforrás fényforrás abszolút sötétség „örök éjszaka”-„örök sötét” szaglás,hallás - szem denevér sün bagoly macska éjszakai lepkék barlanglakók talajlakó férgek-talajférgek vakond szentjánosbogár madarak fényt kibocsátó állatok -képek a Net-ről Ajánlás: cikk ajánlása: SZITAKÖTŐ 44-45. ízelítő a Net-ről, továbbképzésen kapott CD-ről A Da Vinci Learning csatorna ajánlása otthonra, Tv csatorna-nap ajánlás a Csodák Palotájában
Értékelés - osztály, csoport, egyéni (pontok, mosolygósok,…) |