bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG
Mihály Andrea
Természetismeret óravázlat

Osztály:   2. a osztály

 

Az óra anyaga:

Fától az erdőt (Miért van szükségünk erdőkre?)

 (Horváth Péter Brúnó cikke alapján, Szitakötő 2011/3 ősz)

 

Felhasznált eszközök, könyvek:  - Falevelek és termések gyűjtése

 

                                                      -Szitakötő folyóirat 2011/3 ősz

 

Az óra célja, feladata:

 

- Az erdész munkájának megismerése.

- Miként hasznosítja az ember a fát.

- Miért van nekünk, embereknek szüksége az erdőkre? Miként játszik közre a levegő tisztaságában.

- Az erdő mint életközösség (Fafajták felismerése levél, termés alapján. Erdei állatok felismerése kép alapján.)

 

 

                               Az óra menete

 

I. Bevezetés

 

1.    A cikk kezdő mondatának felolvasása. ,,Nem látja a fától az erdőt” mondás magyarázata. (Olyan ember, aki elmerül a részletekben.)

2.    Mi az erdész munkája, feladata? (Kivágott fák újraültetése. Télen állatok etetése.)

TABLÓ: Állj be egy olyan állóképbe, ami egy erdőt ábrázol.

Kik szerepeljenek a képen? (állatok, növények, emberek)

 

II. Főrész

 

1.    Miként hasznosítja a fát az ember? A cikk 2. bekezdésének felolvasása, megbeszélése.

 

2.    Keress az osztályteremben fából készült tárgyakat. (Mondjunk még ilyeneket, amiket nem találhatunk meg a teremben.)

 

3.    Miért van még szükségünk erdőkre?

Tiszta levegő, vízmegkötés. E két fogalom magyarázata, értelmezése a cikk 3. bekezdésének felolvasásával.

 

4.    Az erdő életközössége

-       Mit jelent a szó: életközösség? Mit nyújt az állatoknak az erdő és fordítva.

-       Ismétlés: Soroljuk fel a fa, bokor részeit.

-       Fafajták felismerése, megnevezése levél alapján. Különböző falevelek és termések párosítása.

-       Milyen gyógyító füvek és növények találhatóak hazai erdőinkben? Mire használhatjuk ezeket? Pl.: A cikk utolsó előtti bekezdésében olvashatunk néhány ilyen növényt.

-       Erdei állatok felismerése kép alapján.

 

III: Óra végi rajz, értékelés

 

Rajzolj egy erdőt. Döntsd el, melyik évszakban készíted a rajzot. Szerepeljenek rajta állatok is!

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek