bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG

Ismerd meg magad! - humán jegyzet

- Rembrandt (eredeti nevén: Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 1606–1669). Nézzük meg néhány képét: pl. Éjjeli őrjárat, Önarckép (1669), Dr. Deyman anatómiai előadása (1656). Dr. Deyman Dr. Tulp utóda volt. Tulp elődje, Dr Sebastiaen Egbertsz munkásságáról is készült egy festmény 1619-ben, de ezen az emberek csoportja egy csontvázat áll körül – Rembrandt holttestet ábrázoló festménye ezért is gyakorolt nagy hatást. Női holttestet az orvosok csak száz évvel később boncolhattak.

- Nicholaes Tulp doktor (eredeti nevén Claes Pieterszoon, 1593–1674). Gazdag kereskedő fia, Leidenben tanult orvostudományt. Családi címerként a tulipánt választotta, nevét is ekkor módosította. Sikeres orvos és politikus lett, Amszterdam polgármestere. Observationes Medicae címmel1641-ben jelent meg latin nyelvű, illusztrált könyve különféle betegségekről. Azért írt latinul, hogy a köznép ne értse meg, és ne próbálja saját magát gyógyítani. Szörnyek könyvének nevezték, mert a képeken a hajókon érkező egzotikus állatok is feltűntek, amelyeket Tulp felboncolt, és a doktor fantasztikus történetekkel fűszerezte az esetleírásokat, például elbeszélte, egy kovács hogyan vágta ki késsel a saját vesekövét (állítólag túlélte).

- Amszterdam. A város ebben az időszakban virágzott fel: 1580-ban 30 000 lakosa volt, 1650-ben már  210 000.

- Beszélgetés: A tudósok erkölcsi felelőssége.

- „Az ismeretek egyszerű gyarapítása még nem tudomány-fejlődés.” Miért nem?

- Hasonlítsuk össze a hippokratészi eskü szövegét a mai magyar orvosi eskü szövegével! Magyarázzuk meg a különbségeket!A két eskü szövegét lásd:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Orvos

- Johari-ablak: aréna, zárt, vak, sötét terület. Önismereti játékok.

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek