bla
SEGÉDANYAGOK

Itt tölthetőek le az egyes cikkekhez kapcsolódó természettudományos és humán segédanyagok, feladatsorok, óravázlatok. Kattintson a címekre!

 
Az egyes segédanyagok oldalán az oldalsó linkre kattntva  elérhetőek a kapcsolódó folyóiratcikkek.
 
Örömmel fogadunk új ötleteket.
Kérjük, a szerkesztőség e-mailcímére küldje segédanyagait!
[email protected]
0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
SEGÉDANYAG

A konyha tündére - termtud. jegyzet

 

Kifut a tej, ha nem vigyázunk. Miért éppen a tej? A víz miért nem fut ki? Ha vizet melegítünk, minél melegebb, annál jobban párolog. A párolgás a felszínen történik, s az a lényege, hogy folyadékból légnemű anyag lesz. Ha elérjük a forráspontot, ez a folyékony – légnemű átalakulás már nemcsak a folyadék felszínén megy végbe, hanem a belsejében is. A forrásban lévő vízbeli buborékok nem levegőt tartalmaznak, hanem légnemű vizet. Ezek felszállnak, s kimennek a légtérbe (ott növelik a levegő vízgőz-tartalmát).

 

Amikor a tej forr, lényegében akkor is a víztartalma forr, csak kicsivel magasabb hőmérsékleten, mint a tiszta víz. (Minden oldat magasabb hőmérsékleten forr, mint a tiszta oldószer.) Itt is vízgőz-buborékok képződnek, De ezek nehezen tudnak kilépni a felszínen a légtérbe, mert közben a tej bizonyos fehérjéi kicsapódtak (azaz oldott állapotukból oldhatatlanná váltak), s ezek vékony hártyát képeznek a tej tetején. „Föle” van a tejnek. A képződő vízgőz-buborékok egyre nagyobb számban összetorlódnak a „föl” alatt, fokozatosan emelik azt, s végül „kifut a tej”.

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek