bla

Tudjuk: Egyik kutya, másik eb, de ha Kutya meleg van, akkor sincs két egyforma, el ne hidd – te csak Motoszkálj!, mint Indiánok az őserdőben, és Ismerd meg magad! aztán Nézzük együtt Márffy Ödön képeit! meg a Tájműveket. Veréböreg, a vándor szerint ehhez kell Egy palack levegő, mert nem vagyunk az Aranykorban, csak A fény és eső havában, s kinyílt A lótusz virága. És még? Három bumfordi sétál a Festéktörténelem lapjain, és Drakula azt mondja: Sakk! – majd így folytatja: Tükröm, tükröm, mondd meg nékemMi az a Meseutca?, avagy a barokk erkély lázadóit kérdezzem? A konyha tündére válaszul a Szitakötő szótárra mutat, oda fordulj, én az Erdőben jártam. Vagy a Délibáb galaxisokon? Ki tudja…

0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
Kép
Kép
Kép

Fábián Emese

Tájművek

Mik azok a „tájművek”? Talán mesterséges tájak? Lehet egy táj nem valódi? Mondhatjuk például, hogy „táj a művészetben”, és gondolhatunk a tájképfestészetre, a fotóművészet egy ágára vagy egy regény leírására, versekre. De mi a művészet a tájban? Szabadtéri múzeum, mint a budapesti vagy villányi szoborpark? Vagy elég, ha valaki a szabadban alkot? Nem járunk rossz nyomon. Néhány művész nem elégedett meg azzal, hogy szemlélje vagy másolja a tájat: egyenesen a tájból akart formákat készíteni. Ismeritek a húsvét-szigeteki óriás szobrokat? Moai szobroknak hívják a vulkanikus kőzetekből (vagyis a sziget anyagából) készült emberalakokat. Valószínűleg a 14. és 16. század között keletkeztek, több száz darab van belőlük, és egyenként 4–20 tonnát nyomnak.

 

Képzelhetitek, mekkora munkával hozták létre ezeket! De hogy miért áldoztak rájuk ennyi időt és energiát, volt-e valami céljuk a gyönyörködtetésen kívül, ma is rejtély. Még ennél is titokzatosabbak a Nazca sivatag vonalai, amelyeket az ott élő indiánok „rajzoltak” mintegy 2000 évvel ezelőtt. Hatalmas állatfigurákat mintáztak, kihasználva, hogy a sivatagnak kétféle színe van: a felszíni kavicsréteget felszedték, hogy kolibri, majom, delfin és különféle növények formálódjanak az alatta lévő, világosabb színű, sárgás kőzetből. A figurák ma is láthatók Peruban, de némelyikük sokat halványult keletkezése óta.

 

(A folytatás a nyári számban olvasható.)

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek