bla

Tudjuk: Egyik kutya, másik eb, de ha Kutya meleg van, akkor sincs két egyforma, el ne hidd – te csak Motoszkálj!, mint Indiánok az őserdőben, és Ismerd meg magad! aztán Nézzük együtt Márffy Ödön képeit! meg a Tájműveket. Veréböreg, a vándor szerint ehhez kell Egy palack levegő, mert nem vagyunk az Aranykorban, csak A fény és eső havában, s kinyílt A lótusz virága. És még? Három bumfordi sétál a Festéktörténelem lapjain, és Drakula azt mondja: Sakk! – majd így folytatja: Tükröm, tükröm, mondd meg nékemMi az a Meseutca?, avagy a barokk erkély lázadóit kérdezzem? A konyha tündére válaszul a Szitakötő szótárra mutat, oda fordulj, én az Erdőben jártam. Vagy a Délibáb galaxisokon? Ki tudja…

0-nyito-design_04
0-nyito-design_05
Kép
Kép

Halácsy Ágnes

Nincs két egyforma

Nézd csak, mi ez itt a képen? Fa? Tudod pontosan, milyen fa: tölgy, bükk, hárs vagy valami más? A fafajták ránézésre is különböznek, sok mindenben mégis hasonlóak. Különbözik levelük, viráguk, termésük alakja, színe, mérete, az ágrendszerük formája, a kéregmintázatuk és még hosszan sorolhatnánk. De minden fa teste gyökérre, törzsre, lombkoronára tagolható.


Az állatok és növények sokféleségének tudományos neve biodiverzitás. Az élővilág sok millió éve folyamatosan változik. Eleinte csupán vízi élőlények lakták a Földet, majd a szárazföldön sok millió évvel később a dinoszauruszok „uralkodtak”, akiknek ma már csak kisméretű leszármazottai, a krokodilok élnek. Egyes fajok felbukkantak, mások kipusztultak. A természetben zajló tartós változások miatt (például az addig mérsékelt övi éghajlat hideggé vált) az alkalmazkodóbbak kiszorították a kevésbé ellenálló élőlényeket. Amelyik faj jobban bírta a hideget (mint a bükk, a hópárduc vagy a sarki róka), eredményesebben szaporodott, és gyakoribb lett az adott területen.


Kialakulhattak új fajok úgy is, hogy néhány egyed messzebbre vándorolt, más viszonyok közé, ahol szokatlan volt az éghajlat és a táplálékforrás, és ezért más szokásai alakultak ki (például nappali helyett éjszakai életmódra tért át), s ennek következtében külseje is megváltozott.

 

(A folytatás a nyári számban olvasható.)
 

1988 - 2014 Liget Műhely Alapítvány | Impresszum | Hírlevél | Támogatók és Partnerek